Gazze’de yaşamını yitirenlerin sayısı 9 bin 227’e yükseldi

 İsrail, ateşkes çağrılarına rağmen Gazze’ye yönelik saldırılarını 28 gündür aralıksız sürdürüyor. Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 166 artarak 9 bin 227’ye yükseldiği, yaşamını yitirenlerin 3 bin 826’sının çocuk, 2 bin 405’inin de kadın olduğu bildirildi.
İSRAİL GÜÇLERİ İŞGAL ALTINDAKİ BATI ŞERİA’DA 8 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜFilistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusunun, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği saldırıda 5 Filistinli hayatını kaybetti, bazı Filistinliler de yaralandı. İsrail güçleri, ambulansların yaralılara ulaşmasını engelledi.
BM: 2,7 MİLYON KİŞİNİN GEREKSİNİMLERİ İÇİN 1,2 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VARBirleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’da 2,7 milyon kişinin gereksinimleri için 1,2 milyar dolara ihtiyaç olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.
İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: KUZEYDE YÜKSEK ALARM DURUMUNDAYIZİsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın bugün yapacağı konuşma öncesindeki açıklamasında, İsrail ordusunun her cephede saldırılara karşılık vermeye hazır olduğunu dile getirdi. Kuzey cephesinde de hazırlıklı olduklarını ifade eden Hagari, “İran, İsrail’e karşı vekil güçleri teşvik ediyor, her türlü tehdide karşı her cepheden misilleme yapacağız. Kuzeyde de yüksek alarm var” ifadelerini kullandı.
İSRAİL’İN SINIR DIŞI ETTİĞİ BİNLERCE FİLİSTİNLİ İŞÇİ GAZZE’YE ULAŞTIGazze Şeridi’nin güneyindeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nda ismini paylaşmak istemeyen bir güvenlik kaynağının verdiği bilgiye göre, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan ve sınır dışı edilen binlerce Filistinli işçi Gazze’ye ulaştı.
“GAZZE KANALİZASYON SULARI ALTINDA KALABİLİR”Gazze Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada ise İsrail savaş uçaklarının, Zeytun Mahallesi ve En-Nefak bölgesinde kent sakinlerinin yarısına hizmet veren ana kanalizasyon hatlarını hedef aldığı belirtildi. Açıklamada, İsrail bombardımanları nedeniyle kentin büyük bir kesiminin kanalizasyon suları altında kalmasına karşı uyarıda bulunuldu. Bu durumun bölgede büyük sorunlara yol açacağı, çevre felaketine neden olacağı kaydedilen açıklamada, uluslararası kurumlara acilen harekete geçme çağrısı yapıldı.
GAZZE’DEKİ ÇATIŞMALARDA ÖLEN İSRAİL ASKERLERİNİN SAYISI 24’E ÇIKTIİsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda verdiği kayıplara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda bir tankçı çavuşun öldüğü belirtildi. Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 31 Ekim’den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 24’e çıktı.