Geleneksel Deve Güreşleri Festivali Efes Selçuk’ta başlıyor 

42. Uluslararası Deve Güreşleri Festivali, 21 Ocak’ta Efes Selçuk’ta başlıyor. Güreş severleri Efes Selçuk’ta bir araya getirerek olan festival heyecanlı anlara sahne olacak. Pamucak Güreş Arenası’nda bu yıl da Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinden gelecek pehlivan develer güreşecek. Toplam 140 devenin katılacağı 42. Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali’nde 5 çift pehlivan deve ise Artemis Ödülü için yarışacak. Türkiye’nin tek uluslararası deve güreşi festivali olan Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali bu yıl 42. yıl gururuna yakışır şekilde Selçuk Efes Kültür ve Turizm Vakfı organizasyonu ile Efes Selçuk Belediyesi’nin katkılarıyla düzenleniyor. 
İSTASYON MEYDANI’NDA  ALTIN HAVAN Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak da bilinen festival, 42. yıl heyecanı ile 21 Ocak Pazar günü Pamucak Güreş Arenası’nda binlerce güreş severi ağırlayacak. Geçmiş yıllarda en yüksek seyirci sayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, uluslararası basının da yakından takip ettiği Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali, aynı zamanda Dünya Festivaller Kitapçığı’nda da yerini almayı başardı. 
42. Efes Selçuk Deve Güreşleri Festivali kapsamında deve güreşleri kadar yerleşmiş bir gelenek olma yolunda ilerleyen Altın Havan En Süslü Deve Yarışması da 12. kez 20 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek. 
Her yıl Ocak ayının üçüncü Pazarı yapılan ve bu yıl 42.sinin düzenleneceği Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşi Festivali için tüm hazırlıkların tamamlandığını, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin en ünlü pehlivan develerinin güreşler için hazır olduklarını kaydeden Selçuk Efes Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Mahmut Kapıcıbaşı, tüm güreş severleri 21 Ocak Pazar günü saat 10.00’da Pamucak Arena’da yapılacak olan güreşlere davet etti.