Halter Federasyonu dopingle mücadelede kararlı

Türkiye Halter Federasyonu’nun dopingle mücadelesi ve kararlılığı hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) ve Federasyonumuz işbirliği çerçevesinde Bursa’da antrenörler ve kulüp temsilcilerinin katıldığı ‘Doping Semineri’ düzenlendi. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) Genel Direktör Yardımcısı Mehmet Yoğurtcuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Dopingle Mücadele Kural İhlalleri, Halter Federasyonu ve TDMK’nın dopingle mücadeledeki kararlılığı konuları gündeme geldi.
Dopingle Mücadele İhlallerinde 11 maddenin olduğunu dile getiren Mehmet Yoğurtcuoğlu, Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Türkiye Olimpiyat Komitesi ile ortak çalışma içerisinde olduklarını ifade etti.  WADA tarafından doping konusunda Türkiye’de tek yetkili kurum olduklarını belirten Mehmet Yoğurtcuoğlu, ortak bir mücadele için sporculara her zaman bilgiler verdiklerini dile getirdi.  Doping konusunda son derece titiz olduklarını anlatan Mehmet Yoğurtcuoğlu hedefe yönelik kontroller yaptıklarını hatırlatarak şunları söyledi, “Sporcuların yer bildirimine çok dikkat etmesi gerekir. Doping kontrolünün herhangi bir bölümünde hile yapılması veya hileye teşebbüs edilmesi konusunda antrenörlerimizin çok dikkatli olması gerekli. Kişilerin Yasaklı maddeyi yanında bulundurmaları kesinlikle kural ihlalidir. Antrenörlerimizin sporcularını her fırsatta kontrol etmesinde fayda olacaktır. Sporcular internetten istedikleri her şeye çok kolay ulaşabilmekte. Bu konuda antrenörlerimiz daha hassas olmalılar. Yasaklı maddeleri satın almak, temin etmek, kullanmaya teşvik etmek, suç teşkil ediyor. Biz TDMK olarak her zaman sorularınıza cevap vermeye, sizlere yardımcı olmaya hazırız.”
TALAT ÜNLÜ: BİRLİKTE BAŞARACAĞIZDopingle mücadele konusunda her zaman ciddi adımlar attıklarını ifade eden Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, “Dopingle mücadelede başından beri ben vardım. Sayın bakanımız Osman Aşkın Bak Dopingle Mücadele Komisyon Başkanı iken de ben o komisyona branşımız ile ilgili bilgi verdim. Sayın Bakanımız Osman Aşkın BAK tekrar göreve geldiği ilk hafta bizimle yapmış olduğu toplantıda Doping ile mücadelede taviz verilmeden sıfır tolerans ilkesi ile sonuna kadar mücadelenin devam edeceğini, Türkiye de Dopingi bitirmekte kararlı olduğunu dile getirdi ” dedi.
Başkan Talat Ünlü sözlerini şöyle tamamladı, “2024 Avrupa Şampiyonası bizden alınmadı, EWF ile yaptığımız toplantı sonucunda gerekli şartlar oluşmadığı için biz iade ettik. WADA ve TDMK ile ortak işbirliği içerisindeyiz. Branşımıza sahip çıkmalıyız ve bu doping olayını artık gündemimizden çıkartmak arzusundayız. Bu noktada siz antrenörlerimize çok iş düşmekte. Hep birlikte branşımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Dopingle mücadelemiz kararlılıkla ve sonuna kadar devam edecektir.”