İYİ Parti’den peş peşe istifalar

İYİ Parti, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde CHP’nin işbirliği teklifine “hayır” yanıtı verdi. Genel İdare Kurulu’nun (GİK) oy çokluğuyla 2024 yerel seçimlerine “hür ve müstakil” şekilde girme kararı aldığını duyurdu. Bu karar sonrası İYİ Parti’den istifalar da başladı. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde de 3 iyi partili meclis üyesi zehir zemberek bir açıklama yaparak partilerinden istifa ettiklerini duyurmuştu. Ardından Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, “CHP ile uyum içerisinde yürüttüğümüz yerel yönetim programımızın olumsuz bir noktaya taşınmasına aklım, yüreğim razı gelmiyor” diyerek istifa etmişti.
KURULUŞ AMAÇ VE İLKELERİMİZDEN UZAKLAŞTIKDün akşam saatlerinde ise İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi ve İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu da istifasını sosyal medya hesabından duyurdu. Yanıkömeroğlu, şu ifadeleri kullanarak istifasını duyurdu:
“Kurucular Kurulu üyesi olduğum İYİ Parti üyeliğinden istifa etmiş bulunmaktayım. Kuruluş amaç ve ilkelerimizden bir süredir uzaklaşmış olmanın üzüntüsü içerisindeyim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemin çıkarlarına öncelik vererek çalışmalarıma devam edeceğim.”
İSTİFALAR DEVAM EDECEKYerel Seçimlere ‘Hür ve Müstakil’ girme kararı alan İYİ Parti’den istifaların devam edeceği kulislerde konuşuluyor. Birçok büyükşehirde il başkanları karardan rahatsız olduklarını ve seçimlerde şanslarının kalmadığını ve bunu seçmene anlatmakta zorlanacakları gerekçesiyle istifa etmeyi düşündükleri yönünde iddialar var.