Jeopolitik gerilim dünya ekonomisini kötü etkiliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa’da yatırımcılar ile yaptığı görüşmelerin ardından sosyal medyadan açıklamalarda bulumdu. Şimşek, yatırımcılarla görüşmelerin hafta başı Körfez ülkeleri ziyaretleri ile devam edeceğini belirterek “Ziyaretlerimizin amacı ülkemizin yeni programını anlatmak ve istihdam ve yüksek katma değer sağlayacak kalıcı yatırım çekmektir” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gezilerinden istediği sonuçları almasının çok zor olduğunu söyleyen Ekonomist uğur Civelek, “Dünyada ciddi bir risk artışı var. ABD faizleri arttırıyorken eksi faizde olan Türkiye’nin yatırımcı çekebilme ihtimali çok düşük. Faizlerin artması da yeterli olmayacaktır. Çünkü jeopolitik gerilimlerin tırmandığı bir dönemdeyiz. Üstümüzde Ukrayna-Rusya savaşı altımızda ise Filistin-İsrail savaşı var. Böyle bir iklimde hiçbir yatırımcı risk almak istemez. Görüşmeler tabi ki önemli ama sonuç açısından umut verici olacağını düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Dünyada jeopolitik risklerin çok arttığını ve ekonomide korumacı politikaların daha da yaygınlaşacağını belirten Civelek, “İsrail Filistin savaşında ABD’nin gerilimi arttırması ve İsrail’e tam destek vermesinin tüm dünyada ekonomiyi kötü yönde etkiliyor. Böyle bir ortam Bakan aynı cümleleri her yerde tekrar ediyorsa amacı iç dengeler ile ilgilidir. Çünkü böyle bir ortamda büyük yatırımcıların gelmesi çok zor. Buradaki en büyük amaç içerde dolarizasyonu engellemek. Dolardan Türk lirasına dönüşü sağlamak. Bunu da başarılı olup olmayacağını zamanla göreceğiz” dedi.
Tüm dünyada artan gerilimin ülke para birimlerine olan olan ilgiden ziyade altına doğru yönelişi de tetikleyecektir diyen Civelek, “Dünyada artık tek bir kutup yok. En son G-20 zirvesine Rusya ve Çin katılmadı. Artık çok kutuplu bir dünya oluşuyor. Burada dolara olan ilgi de azalacaktır. Çünkü ABD artık tek bir güç değil. İnsanlar dolardan ziyade bir süre sonra değeri tüm dünyada olan altına doğru yönelecektir. Artan gerilimin ABD ekonomisine de zarar vereceği aşikar. Şimdi hem Rusya hem de İran ile açık açık savaşmaktan imtina eden bir ABD var. Bu iki ülke de enerji kaynakları bakımından çok önemli. Dünyada artan benzin fiyatları ABD ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Bunun önüne geçebilmek için Venezuela’ya uygulanan yaptırımları askıya almasındaki ana neden de bu artan enerji fiyatları biraz olsun kontrol altına alabilmek için yaptı. Haliyle tüm dünyada dengeler yerinden oynarken Türkiye’ye yatırım çekeceğiz demek hem de kalıcı yatırım çekeceğiz demek pek de makul değil” ifadelerini kullandı.