Kentsel dönüşüm kaçınılmaz

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, Kentsel dönüşüm yasasının bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Akçam, Türkiye’de 6 milyon riskli 2 milyon ise acil tahliye edilmesi gereken yapı olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm yasasının doğru şekilde uygulanması durumunda çok faydalı sonuçlar ortaya çıkacağını söyleyen Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, “Kentsel dönüşüm yasası yerinde ve zamanında bir uygulama ile yapılırsa gayet güzel sonuçlar elde edilir. Çünkü Türkiye’de 36 milyon bağımsız konut var. Bunun 6 milyonuna yakını riskli yapı. 2 milyonu da acil tahliye edilmesi gereken yapı. Bu açıdan bakıldığında kentsel dönüşüm kaçınılmaz. İhtiyaca binaen yapılırsa gayet güzel ve doğru işler yapılabilir. Orada da kentsel dönüşüme girecek evlerin 3’er 5’er aylık kiraya verildiğini görüyoruz. Burada da yine art niyetli ev sahipleri çıkıyor. Bu uygulamanın yanlış olduğunu söylemek isterim” diye konuştu.
Dar gelirli vatandaşın kentsel dönüşümde müzakere süreci başlayan evleri daha uygun fiyatlara kiraladığını ve bu durumun vatandaş için risk taşıdığını söyleyen Akçam, “Yine konut piyasasında yaşanan arz sorunundan dolayı riskli evler tercih ediliyor. Dönüşümde müzakere süreci de çok uzun. Dar gelirli vatandaş da bu tip evleri tercih ediyor. Mal sahipleri tarafı suistimal ediyor ama ihtiyaç sahiplerinin de bir bakıma işine geliyor. Ayrıca kentsel dönüşüme girecek evlerde oturan vatandaşlar da yine ev ihtiyacı duyacak ve bu da arz talebini arttıracak. O yüzden dönüşüm için rezerv alanlar bir an önce belirlenip inşa süreci başlanmalı” ifadelerini kullandı.
Konut fiyatlarındaki düşüşe ilişkin de açıklamalarda bulunan Akçam, “Aslında fiyatlar düşmekten ziyade olması gereken seviyeye indi. Ayrıca taleplerin azalması da fiyatları stabil kalmaya itiyor. İkinci elde biraz daha fiyat düşüşü olabilir fakat sıfır dairelerde fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum. Çünkü maliyetler çok yüksek ve bu ileriye yönelik konut stokunda sorunlar yaşanacaktır. Yani yapıcı firma yüksek maliyetler yüzünden fiyatları aşağıya çekmeyecektir” dedi.