‘KOBİ’ler öz sermayesi ile kalkınamaz’ 

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Levent Çamur, 2024 yılının KOBİ’ler için “yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm” farkındalık yılı olması için radikal adımlar beklediklerini söyledi. Başta sanayiciler olmak üzere reel sektörün tüm taraflarının yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye hazırlanması gerektiğini söyleyen Çamur, “Bunun için de KOBİ’leri harekete geçirecek kapsamlı planlamalar yapılmalı, plan ‘bir ortak akıl’ tarafından oluşturulup yürütülmelidir. Açık söylemek gerekirse KOBİ’lerin öncelikli sınavlarından biri bu ikiz dönüşüm sınavıdır. Ancak bu sınavın tek başına verilmesi mümkün değildir” dedi.  
İHRACATTA REKABET EDEBİLMEMİZ İÇİN Başarılı bir yeşil dönüşüm programının, Türk ihracatçısını global pazarda rekabet edebilir hale getireceğinin altını çizen Başkan Çamur, sözlerini şöyle sürdürdü:  
“KOBİ’lerin global pazardaki rekabete ayak uydurabilmesi için dijital dönüşümü gerçekleştirmenin yanı sıra karbon ayak izini en aza indirecek koşulları da oluşturmamız gerekiyor. Yeşil dönüşüm sayesinde küresel piyasalardaki etkinliğimiz ve özellikle Avrupa Birliği pazarındaki gücümüz artacak, yabancı yatırımcıların ülkemize dönüşü hızlanacaktır. En önemlisi de insan ve çevre sağlığının korunması, üretimde tasarrufla elde edilecek ekonomik büyüme sağlayacaktır.” 
‘E-TİCARET’TE ÇAĞ ATLAYABİLİRİZ’ Başarılı bir dijital dönüşüm programının da Türkiye’ye e-ticarette çağ atlatacağını vurgulayan Başkan Levent Çamur, “Sadece Avrupa’da değil, Avrupa’dan Çin’e dek uzanan hatta Türkiye için eşsiz fırsatlar bulunuyor. Eğer KOBİ’lerimizi dijitalleştirebilirsek bu fırsatı değerlendirebilir, e-ticarette, çok büyük bir sıçrama yapabiliriz. Elbette ikiz dönüşümün altından KOBİ’lerin önemli kısmının kendi öz kaynakları ile kalkması olası değildir. Dolayısıyla ikiz dönüşüm planı içinde ticari bankalar da olmak zorundadır. Mesele, güçlü bir plan ve program içinde, eğitimden finansmana kadar her yönüyle bir devlet politikası olarak ele alınmalıdır. 2024 yılının ikiz dönüşümde bir farkındalık yılı olmasını bekliyor, aksi halde özellikle ihracatta ciddi sıkıntılar yaşayacağımızı hatırlatmak istiyoruz” dedi.