Kulüpler Birliğinin teklifi

Ne acıdır ki bir federasyon, kulüpleri tarafından ikaz edilip yönlendirilmeye çalışılıyor.
Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) bağlı olan Kulüpler Birliği Vakfı bağlı olduğu teşkilatı olması gerekenler, sistemin zamanlaması ve yerinde işlemesi için çağrıda bulunuyor.
Bilindiği gibi TFF olağan genel kurul ve başkanlık seçimi 31 Temmuz’da yapılacaktı.
A Milli takımımızın EURO 2024 finallerine katılması bahanesiyle olağan genel kurul toplantısı 18 Temmuz 2024 tarihine alınmıştı.
2024 Avrupa Şampiyonası ise 14 Haziran-14 Temmuz tarihlerinde Almanya’da oynanacak.
Avrupa Şampiyonasına mevcut federasyon olarak katılıp sonuca dayalı pirim kazanmayı hedefledikleri için bu tarih seçilmiş olabilir.
Her ne kadar seçime gidilse de hiçbir federasyon istediği için federasyonu bırakmaz.
Siyasetin, rantın ve popülaritenin bu kadar yoğun olduğu bir sektörü kimse bırakmaz.
Ya mecbur kalmıştır ya da başarısızlıklar bahanesiyle siyaset devreye girmiştir.
Federasyon yönetimlerinin kim olduğundan ziyade sistem ve kurallar zincirinin etkinliği, kulüplere olan mesafenin eşit olması önemlidir.
A Milli takımımızın Avrupa Şampiyonasında göstereceği performansla, kimin federasyon yönetiminde olmasıyla ilgisi yoktur.
A yönetim baştayken iyi oynayan futbolcular B yönetim geldiği için Avrupa Şampiyonluğunu mu tepecekler.
Hiçbir sporcu yönetimdekilerden dolayı kazanacağı şampiyonluğu tepmez.
Kulüpler birliğinin nedenleri de çok hassas ve dikkate değerdir.
Günübirlik düşünceden, siyasetten uzak ve kulüp çıkarlarının ön planda olması sebebiyle, TFF başkanlık seçiminin haziran ayının ilk haftasında yapılmasına dikkat çekiyorlar.
Futbol federasyonu yönetimini mi yoksa Türk futbolunu mu düşünüyor anlayamadım.
Kulüpler birliği diyor ki seçim tarihi belirlerken Türk futbolu için şunlara dikkat edilmelidir.
Futbol sezonunun başlama tarihi ile Avrupa kupalarında ön eleme oynayacak takımlarımızın oynama tarihlerine dikkat edilmelidir.
Spor kulüplerinin mali takvim yılı, finansal sürdürülebilirlik ve yeni yönetimin ilkelerine uygun talimatların belirlenmesi önemlidir diyorlar.
Yeni yönetim ve kurullarının istikrar sağlaması, güven kazanması, güvensizliklerin ortadan kalkıp sorunların tekrarlanmaması önemlidir diyorlar.
Yeni sezonda transfer dönemlerinin, lig statülerinin, takım listelerinin, futbolcu uygunluklarının yeni yönetim tarafından hazırlanmasının yetişemeyeceği ve yeni bir kaosa sürükleneceğini söyleyerek kötülük mü ediyorlar?
Büyük sorun olan klasman hakem atamaları yeni yönetimin başını daha da ağrıtacaktır.
TFF ana statü, talimat, lig-kupa statülerinin belirlenmesi yeni yönetimde kopukluk yaratacak, sezon içindeki revizyonlar hakkaniyeti yok edecek derlerken kötülük yapmıyorlar.
Şike, şiddet ve doping unsurlarının kol gezdiği, fair-play anlayışının uzaklaştığı futbol camiamız kan kaybediyor. Kulüpler birliği sorun olmaması, Türk futbolunun sağlam temele oturması için uğraşırken futbol federasyonu vurdumduymaz davranıyor, günübirlik düşünüyor olabilir mi?
“Organizasyon yapmaktan ziyade organize olmayı başarmalıyız.”