Kurtuluş Lisesi’nden 100. yıla yakışır kutlama

Cumhuriyetin 100. yılı, Kurtuluş Anadolu Lisesi’nde coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. yıl dönümü kutlama programı kapsamında okul bahçesinde düzenlenen törende Ankara Kulübü Çankaya Şube tarafından yetiştirilen Kurtuluş Lisesi öğrencilerinin Seymen gösterisi büyük beğeni toplarken, programa katılan Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Seymen ve Bacıerenlerinin sergiledikleri Ankara yöresine ait oyunlar alkış aldı.  
Unutulmaz bir gösteriye imza atan Seymen ve Bacıerenlerin gösterilerinin ardından Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Temsilcisi Halil Bahadır Saka, Ankara Kulübü hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra konuşmasında; “Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını her zamankinden çok daha büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı ışık tam 100 yıldır yolumuzu aydınlatıyor. Cumhuriyetimizin aydınlık ve güçlü ışığı hiç sönmesin. Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak aydınlık yarınımızın umudu, geleceğin mimarları gençler olarak sizin başarınız Cumhuriyetimizi daha da ilerilere taşıyacaktır. Cumhuriyete olan saygımız ve sevgimiz, inancımız hiç eksilmesin. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin kahramanlarını, varlıklarını bu vatana feda eden aziz şehitlerimizi ve tüm gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız-Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
Saka, okul öğrencilerinin sergiledikleri Seymen oyunu ile de gurur duyduklarını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Kurtuluş Anadolu Lisesi tarafından Ankara Kulübü Çankaya Şube Temsilcisi Halil Bahadır Saka ile okulda Seymen öğrencileri yetiştiren öğretici Seymen Turhan Temur’a ve bacıerenleri temsilen usta öğretici Bacıeren Gülsüm Özbek’e plaket takdimi yapıldı. Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Temsilcisi Halil Bahadır Saka da okul müdürü Zekeriya Uzun’a günün anlamına istinaden Atatürk heykeli takdiminde bulundu.
‘ANKARA KÜLTÜRÜNÜN DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN GENÇ NESİLLERE İHTİYACIMIZ VAR’Öğretici Seymen Turhan Temur, tarihi bir güne tanıklık ettiğimizi ifade ederek, “Kurtuluş Anadolu Lisesi okul idaresi 100. yıl kutlamaları çalışmaları için bize müracatta bulundu. Biz de seve seve kabul ettik. Bizim amacımız zaten okullarda hizmet ederek öğrencileri yetiştirebilmek. Çünkü Ankara kültürünün devam edebilmesi için bizim genç nesillere ihtiyacımız var. Bir ay gibi kısa bir zamanda çalışmalarımızı tamamladık ve arkadaşlarımız da 100. yıla yaraşır şekilde oyunlarını sergilediler” diye konuştu.
Ankara Kulübü Seymenlerinden Murat Kocakök ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl coşkusuna Kurtuluş Lisesi’nde ortak olmanın kendileri açısından onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.