Kuruyemişçilerde yılbaşı telaşı

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı Aytaç Sevimli, yılbaşı gecesine hazırlanan Ankaralılar için kuruyemişçi esnafının yoğun mesai yaptığını söyledi.
Kuruyemiş satışlarının yılbaşı günü akşam saatlerine kadar artarak devam edeceğini belirten Oda Başkanı Sevimli, şunları ifade etti: “2023 yılının son bulmasına birkaç gün kala kuruyemişçi mahalle esnafımızın dükkanları hareketlenmeye başladı. Yılbaşının vazgeçilmezi olan kuruyemişin özellikle taze ve güvenilir ellerden halkımıza ulaşması birinci önceliğimiz ve hedefimizdir.
Ankara da kuruyemişçi esnafımızın yılbaşı hazırlıkları hız kesmeden devam ederken, atıştırmalık olarak evlerimizde yer edinen kuruyemiş en yoğun ilgiyi üzerine çekmektedir. Kuruyemişçi esnafımızın tezgahlarında hızla tükenen ürünlere baktığımızda; daha uygun fiyatlı denilebilecek ürünlerin tüketildiği anlaşılmaktadır. Bunlara örnek olarak ay çekirdeği, yer fıstığı, ceviz, badem, tuzlu fıstık, leblebi, kuru üzüm, karışık olan kuruyemiş çeşitleri verilebilir.
FİYATLAR ARTTIPiyasada kuruyemiş fiyatlarında katlanan artışlar dikkat çekiyor. Geçen yıl 300-350 lira arasında perakende fiyatı olan Antep fıstığı bu yıl 700-750 lirayı aşan fiyatlara satılıyor. Fındık geçen yıl 80-120 liradan satılırken bu yıl 360 liraya çıkan fiyatlara ulaşıyor. Kaju 350 liraya, ceviz içi 300 liraya, badem 330 liraya, tuzlu fıstık 150 liraya, ay çekirdeği 100, kabak çekirdeği ise 275 liraya satılıyor.
Fiyatların artış sebepleri arasından en büyük etken,  mazot fiyatlarının artması, işçi ücretlerinin yükselmesi. Ayrıca ülkemizde yaşanan depremden dolayı özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetişen Antep fıstığı toplama depolarının yıkılması, bölgede fazla tahribat olması sebebiyle fiyatlar artış göstermiştir.
KARIŞIK ÇEREZ RAĞBET GÖRÜYORKuruyemiş tüketicisi fiyatı çok yükselen badem, fındık veya Antep fıstığını tek ürün olarak almak yerine, daha uygun fiyatlı karışımları tercih ediyor. Tüketici kuruyemiş ürünlerinin karma olarak adlandırılan ve fiyatlandırmalara nazaran daha düşük maliyeti olan  ürünlere yönelmektedir. İçeriklerine göre klasik, mix, karışık ya da kokteyl olarak tanımlanan seçenekler, kuruyemiş tüketiminde oldukça rağbet görüyor.
SOKAKTA SATILAN KURUYEMİŞ GÜVEN VERMİYORNe olduğu, nereden geldiği bilinmeyen kuruyemişi seyyar satıcılardan vatandaşımızın almamalarını öneriyoruz. Nedeni ise taze olup olmadığını bilmiyoruz ve iade etme şansının olmaması, muhatap bulunamaması. Mahallede bulunan kuruyemişçi esnafımızdan gönül rahatlığıyla taze olarak alabilirler. Kuruyemiş, kuruyemişçiden alınır. Herkes kendi işini yapmalı.  Büyük marketlerin yılbaşına özel fiyatlar sunduğunu görüyoruz ama taze olmayan ürünler teşhir ediliyor. Ankara’mızın her bölgesinde bulunan kuruyemişçi esnafımız, her daim taze  kuruyemişini satışa sunuyor. Ve ayrıca fiyatlarımız da büyük marketlere göre aynı seviyede. Mahallenizde bulunan kuruyemişçi esnafımızdan kuruyemiş alınmasını tavsiye ediyoruz.”