Limak Filarmoni Orkestrası’ndan İspanya Ulusal Günü’nde senfonik konser

Ankara özel bir konsere ev sahipliği yaptı. Limak Vakfı tarafından sanata destek amacıyla kurulan Limak Filarmoni Orkestrası, Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen İspanya’nın milli günü kutlamalarında sahne aldı. Dünyaca ünlü İspanyol orkestra şefi Angel Gil-Ordóñez’in yönettiği orkestra, konuklara unutulmaz anlar yaşattı.
Ankara’da MEB Şura Salonu’nda 12 Ekim İspanya Ulusal Bayramı vesilesiyle düzenlenen etkinliğe Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği çalışanları ve diplomatların yanı sıra iş, sanat ve medya dünyasından pek çok isim katıldı.
İki kültürü de temsil eden seçkiAngel Gil-Ordóñez şefliğinde gerçekleşen “İspanya Bahçelerinde Geceler- Nights in the Gardens of Spain” adıyla düzenlenen konserde Limak Filarmoni Orkestrası, İspanya’nın en tanınmış ve sevilen bestecilerinden Manuel de Falla’nın İspanyol müziğine damga vurmuş ikonik eserlerini ve Türk balesinin ilk bestecisi kabul edilen Ferit Tüzün’ün unutulmaz eseri ‘Çayda Çıra’yı icra etti. Limak Filarmoni Orkestrası’na genç piyanist Cem Babacan da eşlik etti.
Bu yıl Limak Filarmoni Orkestrası’yla Ankara’da ikinci kez bir araya gelen Angel Gil-Ordóñez, konser arasında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu özel günde, Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği vesilesi ve Limak Filarmoni Orkestrası’nın büyüleyici performansıyla eşsiz bir ana tanıklık ediyor, tarihe iz bırakıyoruz. Müzikler geleneksel bir yapıda olduğu için müzisyenler de müzikleri çok rahat bir şekilde icra edebiliyorlar. Ben de yıllardır onlarla çalışıyor gibi hissettim. Bu birliktelikler bize kültürler arası diyalog ve dostluk örneği olarak sanatın, müziğin ve kültürün evrenselliğini bir kez daha hatırlatıyor. Farklı toplulukları bir araya getiren işlerin bir parçası olduğum için mutluyum.”
Angel Gil-Ordóñez hakkındaAngel Gil-Ordóñez, Madrid’de doğdu ve müziğe ilkokul korosunda başladı. İlerleyen yıllarda gitar, akordeon ve keman gibi enstrümanlar üzerine dersler aldı. Müziğe olan ilgisi onu Conservatorio Superior de Musica’da eğitim almaya yönlendirdi ve bu süreçte İspanya’nın önde gelen müzisyenleriyle çalıştı. Mühendislik diplomasını alsa da müziğe olan tutkusu ağır bastı.
2006 yılında İspanya Kralı tarafından Kraliçe Isabella Kraliyet Nişanı ile ödüllendirildi. Şu anda PostClassical Ensemble’ın Müzik Direktörü/Şefi ve New York Perspectives Ensemble’ın Baş Konuk Şefi olarak görev yapıyor. Ayrıca Georgetown Üniversitesi Orkestrası’nın Müzik Direktörü. Gil-Ordóñez, Trinitate Philharmonia’nın eğitim ve programlama danışmanlığını yapıyor ve Bowdoin Uluslararası Müzik Festivali’nde konuk şef olarak görev alıyor.
Amerikan Besteciler Orkestrası, Opera Colorado, Pasifik Senfoni, Hartford Senfoni, Brooklyn Filarmoni ve St. Luke Orkestrası gibi önemli müzik gruplarında konuk şef olarak yer aldı. Yurt dışında Münih Filarmoni Orkestrası, Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Solistes de Berne’i, Mexico City’deki Bellas Artes Ulusal Tiyatrosu’nda ve İspanya’daki senfoni orkestralarını yönetti.
Gil-Ordóñez ayrıca İspanya Ulusal Orkestrası’nın eski şef yardımcısıdır ve Münih’te İspanyol Kültür Enstitüsü Orkestrası ve Korosu’nun Müzik Direktörü ve Şefi olarak görev yaptı. İspanya’da Academia de Madrid oda orkestrasını kurdu ve Madrid Klasik Orkestrası’nın Baş Konuk Şefliğini üstlendi.
Sanatçı, İspanyol bestecilere adanmış dört albüm kaydetti ve Naxos için PostClassical Ensemble ile birçok kayıt yaptı. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve 2009 yılında Amerikan vatandaşı oldu. https://www.gilordonez.com/