Milletvekilleri ve seçmenler

Sevgili okurlarım milletvekilleri Meclis’te sadece kendilerine oy veren insanların vekili değildir. Milleti temsil eden seçmenin haklarını koruyan ve ayrım yapmadan onlara hizmet etmek zorundadır.
Milletvekillerinin çoğu seçilene kadar seçmeni ile diyaloğu kurar. Milletvekili olduktan sonra çoğu vekiller seçmenle ilişkilerini keser. Bunun örneğini Meclis’te birçok milletvekilinden gördüm.
Milletvekillerinin bir kısmı kürsüde ettiği yeminleri unuturlar. Milletvekilleri parlamenter ya da mebus olarak da adlandırılan bir parlamentoda  Oy veren kişileri temsil eden siyaset kişiliği ile sahipliğini ifade eder.
Siyasi hayatlarında istikrar yakalamak isteyen siyasetçilerin dikkat etmeleri gerekir. Siyasetçiler davranışları ile fikirleri ve konuşmalarıyla topluma örnek olmalı ve saygınlık görmeli.  Bizde bazı milletvekilleri birkaç dönem milletvekili seçildiği için artık hiçbir şeyi umursamıyor. Ne zaman seçim yaklaşırsa listeye girme telaşı yaşar ve seçmenleri ile diyaloğu kurar. Seçimler bitene kadar. Seçimlerden sonra milletvekillerine ulaşmak zaten çok zor. Bu yazdığım sözler her milletvekili için geçerli değil.
Halkı ile diyaloğu kuran her zaman onlarla görüşen birçok milletvekilleri vardır. Yukarıda örnek verdiğim bazı milletvekilleri 3 dönem milletvekili olduğu için artık hiçbir şey umursamıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 dönem kuralını uyguladıkları sonra partide biraz sıkıntı oldu.  Bazı milletvekilleri halen partiye küskün.  Çünkü toplumda itibarı olmayan bazı vekiller yine listeye girdi Erdoğan sayesinde milletvekili oldular.  AK Parti’de bugüne kadar yüzlerce milletvekili elendi listeye giremedi. Bunların çoğu kendi mesleklerine dönüş yaptı.  Siyasete veda etti.
Google’da şöyle bir tarama yapın milletvekillerinin geçmişine bakın bunlar nedense tekrar listeye girdi. Halkın tepkisi halen bunlara dinmiyor. Bunların çoğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde tekrar milletvekili oldular. Bunun kıymetini hala bilmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunları nedense fark edemedi. Fark etseydi bunlar listeye tekrar giremezdi.
Oy potansiyeli olmayan ve parasına güvenen bazı siyasetçiler yine sahnede. Daha önce borç batağında yaşayan bazı siyasetçiler şimdi trilyonluk oldu. Şaibeli o kadar milletvekili var ki bunlar partiye yakışmıyor.  Çünkü şans bunlardan yana. Elbet bir gün onlar da bu siyaseti bırakacak. Ömür boyu milletvekili kalacak halleri yok. Her şeyin bir sonu vardır. Her nefis ölümü bir gün tadacak diyorlar ya onlar da bir gün bu makamları kaybedecek etraflarında dost bulamayacak. Çünkü bu Meclis’te yıllardır ne siyasetçiler geldi geçti kimseye kalmadı. Onun için milletvekilleri her zaman topluma karşı örnek olmalı yoksa itibarını kaybeder. Benden söylemesi.
Bugün bir anket yapılsın kendi seçim bölgelerinde 100 tane oy alamazlar. Ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde vekil oldular. Bunun kıymetini bilmiyorlar.