“Muhtar değil, Cumhurbaşkanı seçiyoruz”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinden dönerken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimindeki 50 artı 1 oy şartıyla ilgili tespit ve değerlendirmelerinin, siyasetin ve kurulan ittifakların parçalı yapısına bakıldığında tutarlı ve anlamlı olduğunu ifade eden Bahçeli, kendisinin bu konuda geçmişten bugüne söylediği sözler, yaptığı açıklamalar ve paylaştığı görüşlerin ise belli olduğunu ve hiç değişme göstermediğini belirtti.
Bu konuda 7 Haziran 2018’de Kayseri Merkezli Bölge İstişare Toplantısı, 2 Temmuz 2019’da MHP TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmaları anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti:
“Yine 16 Kasım 2021’deki Meclis Grup Toplantımızda ise şunları söylemiştim: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milletimizin bir başarısı, geleceğinin müjdesi, milli bekanın güvencesi, milli birlik ve dayanışmanın zırhı, devlet yönetiminin milli hedeflerle birleşmesidir. Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1’dir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçildiği ve hükümet TBMM’den güvenoyu almadığı için ‘yönetimde istikrar’ ilkesi kendiliğinden gerçekleşmiştir. Bu itibarla yüzde 50 artı 1 oyla cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek, model olacak bir şeklidir. Dikkat buyurunuz, milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, muhtar seçmiyoruz, cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanını seçiyoruz.
MHP olarak dün ne demişsek bugün aynı çizgide, aynı düşüncede, aynı görüşteyiz. Ancak Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak orta yolun, makul çözümün, yeni sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımın karşılıklı anlayış ve uzlaşmayla yapılacağının inancına ve iradesine de sahibiz.”
– “Cumhurbaşkanımızla diyaloğumuz hasbidir, harbidir, haysiyetlidir”
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını çarpıtıp Cumhur İttifakı etrafında tezvirat ve tefrika imal eden fırsat düşkünü meczuplara prim vermeyeceklerini, itibar etmeyeceklerini söyleyerek, “Bunları adam yerine bile koymayız.” ifadesini kullandı.
“Bazı zeka ve vicdan özürlülerin, ‘Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak mı?’ şeklinde yazı kaleme almalarının, AK Parti ile MHP arasında sorun olduğundan bahsetmelerinin, fitne tezgahı açmalarının alçak bir teşebbüs, namert bir telaffuz olduğunu” ifade eden Bahçeli, şöyle konuştu:
“Burayı dikkatle dinleyin, kendi aranızda tartışırken de dikkatli cevap verin. Allah’a çok şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçinen keneler bizi anlayamaz, anlasa da anlatmaya takatleri yetmez. Yük aldık, yük olmadık; bedelse ödedik, yeri geldi şehadet düştü hissemize, ne gam ne tasa katiyen şikayet etmedik, ‘önce ülkem ve milletim’ demekten de asla vazgeçmedik. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne bakan vermedik, doğrudur. Ne var ki bu kabine Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin kabinesidir. Alacağı her kararın yanındayız, sefasına değil, gerekirse cefasına talibiz. MHP tufeyli değildir, yancı değildir, ufakçı değildir, ulufeye talip değildir, ikbale meraklı değildir; Türklüğün, Türkiye’nin ve Türk milletinin serdengeçti şuuru, son kalesi, tüm çareler tükendiğinde düşmana sıkılacak son kurşunudur. Bilmeyen varsa tekrar hatırlatayım; Sayın Cumhurbaşkanımızla diyaloğumuz hasbidir, harbidir, haysiyetlidir, hakseverlik üzerinedir, saygı ve sevgi temellidir, hiç kimse de aramıza giremeyecektir.”
MHP lideri Bahçeli, Cumhur İttifakı ile ilgili polemik ve spekülasyon yapan “kara sinek tabiatlı” güruhun durumunun, “Sineğin akıllısı kiraza biner şehre gider, sineğin aptalı gübreye düşer bunlar gibi ahıra gider.” ile aynı olduğunu dile getirdi.
Cumhur İttifakı’nda pazarlık ve ihtilaf olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Cumhur İttifakı, bir planın ürünü, sipariş edilmiş bir projenin üretimi değildir. Bu ittifak 15 Temmuz işgal ve ihanetine karşı meydanlarda kurulmuştur. Bu ittifak 7 Ağustos Yenikapı ruhuyla oluşmuştur. Terörle mücadelede kesin sonuç almak, sosyo-ekonomik gelişmeyi en üst seviyeye taşımak, iç ve dış sorun alanlarının birer birer üstesinden gelmek, deprem felaketinin derin izlerini tamamıyla silmek, Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerinin gerçekleşmesi, dünyada Türk mucizesinin hayata geçmesi için Cumhur İttifakı’nın devamından yanayız. Hiçbir şart altında da bu ittifakın bozulmasına kendi adımıza söylüyorum, geçit vermeyeceğiz.” dedi.
– “Kuş beyinlerinizle Cumhur’u çatlatmaya kabiliyetiniz yetmez”
MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta başarıya ulaşması için her özveriyi gösterdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kiminle istiyorsa görüşüp temas kurmasına destek verdik, hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla aynı kareye girmeye içimiz acısa bile ses çıkarmadık. Sanıyorum herkes mesajı aldı ve anladı, ne diyeceğimi merak edip karmaşa ve kavga bekleyenler külahı kafalarına ters giyerek arkalarına bakmadan nifak mevzilerine tekrar geri dönmek zorunda kaldı. Bu bedhahlara, bu gafillere diyorum ki, buradan size ekmek çıkmaz, dedikodu çarkınız bize sökmez. 6 tane televizyon ve konuşmacıları, sözüm size; kuş beyinlerinizle Cumhur’u çatlatmaya kabiliyetiniz yetmez, ittifakımızı öğütemez, önümüzü de kesemez.”
– “Özgür Özel ciddiye alınacak biri değil”
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “aslında siyasi birikim ve deneyim çerçevesinde pek ciddiye ve dikkate alınacak biri olmadığını” söyleyen Bahçeli, “HEDEP’e uzattığı zeytin dalı, İYİ Parti ile ortak payda arayışı, zillet masasını tekrar kurma anlayış ve amacı geçmişin birebir kopyasıdır. CHP’de yeni bir şey yoktur. Hamamda kurna, düğünde zurna beğenmeyen bugünkü CHP yönetimi her şeye karşı, geçmişine karşı, işin özünde karşıya bile karşıdır.” diye konuştu.
Bahçeli, Özel’in İstanbul Kadıköy’de bir operaya HEDEP’lilerle birlikte katıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:
“Sahne alan ve Kürdistan’dan bahsedip Türkiye’yi işgalci diye karalayan sözde bir sanatçının elini öpmesi utanç verici bir ayıp ve rezalettir. Eğer eli öpülecek hanımefendiler arıyorsanız Meclis’teki AK Parti ve MHP gruplarına bakın, her hanımın eli öpülür. Öpecek eli tanımayanların milletten tekme yemeleri mutlaktır. CHP gerçekten de sömürgeleşmiş, vesayet zincirine vurulmuştur. Bir bölücünün saygıyla elinin öpülmesi, CHP’nin mazisini inkar, Türkiye’ye rest çekmektir. Bu sefil fikri kimin verdiği az çok bellidir. CHP Genel Başkanı maalesef kukladır, kuklacı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında oturan zattır. Onun da ipini tutanlar iç ve dış husumet cephesidir. CHP’de patron çıldırmış, tasfiye işlemi hızlanmış, yağma vites yükseltmiş, Atatürk’ün partisi kapanın elinde kalmıştır.”
– “Türk duruşu hem sahada hem de masada Almanya’da gösterilmiştir”
MHP Genel Başkanı Bahçeli, sosyal medya fenomeni diye takdim edilen bazı süfli tiplerin Türk ve İslam değerleriyle taban tabana zıt yaşantılarının, mücadele edilmesi gereken kokuşmuşluk alameti olduğunu söyleyerek, “Alın teri dökülmeden, emek sarf edilmeden, helal-haram ayrımı yapılmadan ve bir yolla elde edilen servet düzeyindeki paraların pervasızca ortalığa saçılması, gösteriş için harcanması milletimizde haklı tepkiye neden olmaktadır. Toplumsal hassasiyetleri kaşımanın ve insanlarımızın sinir uçlarıyla oynamanın hiç kimseye bir yararı olmaz, böylesine bir imtiyazları da olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.
Çetelerle mücadele eden, her gün yakalanan yerli ve yabancı bir örgüt elebaşına şahit olmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bahçeli, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın gayretini takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini söyledi.
Güvenlik güçleri ne zaman suç ve suçluların peşine düşse, ne zaman görevlerini layıkıyla yerine getirseler gecikmeksizin nevzuhur bir karalama kampanyasının devreye girdiğini ifade eden Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “huzursuzluk ve hezimet sarmalında” olduğunu ve Türk polisine yönelik “korkunç” bir iddiada bulunduğunu belirtti. Fırtınaya tutulan İYİ Parti’nin şu anki dalgalı ve krizli halinin kendilerini ilgilendirmediğini dile getiren Bahçeli, “İP Başkanı’nın polis müdürleriyle ilgili iddiasının ispatlanması muhatabı için bir siyasi onur meselesidir. Hiç kimse Türk polisini töhmet altında bırakamaz. Sözü söyleyip de ucunu açık bırakmak pişkinlik ve kurnazlıktır. Otellerinde fuhuş yaptıran polis müdürleri kim ya da kimlerdir? İP Başkanı bunu açıklamak mecburiyetindedir. Açıklamazsa müfteri olarak anılacak ve kendine de yakışanı yapmış olacaktır.” diye konuştu.
Bahçeli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne partisinin evet oyu kullanacağını bildirdi.
A Milli Futbol Takımı’nın Berlin Olimpiyat Stadı’nda Almanya’yı 3-2 mağlup etmesinden duyduğu sevinci de dile getiren Bahçeli, “Türk duruşu hem sahada hem de masada Allah’a şükürler olsun ki Almanya’da gösterilmiştir.” ifadesini kullandı.