Muhteşem Trabzon…

Trabzon’da, Rize’de… Artvin’de. Ve Gümüşhane de..Gittik..Gezdik..gördük..
 Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Of, İyidere, Derepazarı ve Çayeli’nde, halkla sohbet ettik… Yomra kaymakamı Muhammet Öztabak ile aynı köydeniz. Deneyimli. Üstün nitelikleri olan  bir kaymakam.. Yaylalara, köylere çıktık. Mezra ve ilçeleri dolaştık. Çay tarlasına girdik. Üretici ile konuştuk. Muhtarlarla birlikte olduk..
Karadeniz kıpır kıpır..Şehirler rengarenk..Denizde Hamsi. Karada Çay ve Fındık. Arkası yaylalar…
Trabzon. Dünyada, futbol ile yatıp futbol ile kalkan kaç şehir var acaba? Fazla olduğunu sanmıyoruz.Trabzon… İşte o şehirlerden biri. Merkezde… İlçelerde… Yaylalarda… Nereye baksanız, bordo-mavi. Trabzonlu taraftarlara göre… “Bordo asalet, mavi cesaret.”
Arsin. Yomra. Araklı. Sürmene ve Of. Bürokrasi Of ve Çaykara’da yetişiyor.
Arsin ve Yomra… “Arabistan yarımadası.”Rezidanslar..Oteller..Villalar..Hepsi Araplara yönelik.
Yeni Mahallede” Su rezidansı”  Aile ortamı…Küçük ama şirin..5 gece burada misafir olduk. Bu mahallede anılarım çok.
Trabzon Teknik Lisesi mezunuyuz. Okulun önünden geçtik.40 yıllık anılarımızı tazeledik..
Trabzon Lisesi. Valilik. Emniyet müdürlüğü derken. Kendimizi  Atapark’ta bulduk. Eşim Meliha’yı görmek için, az tur atmadık buralarda. Trabzon Belediyesi İnsan Kaynakları başkanı Nazmi Öztürk, Teknik Lisesi’nden hem de ev arkadaşım..
Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı’ de Teknik Lisesi’nde sınıf arkadaşımız.
 Nazmi Öztürk,Ali Koca ile birlikte rektörü ziyaret ettik.(KTÜ  ile ilgili izlenimlerimi ,başarılarını, başka bir yazımda  aktaracağım..)
Bizim dönemdeki Teknik Liseleri’ndeki başarılarını anlatmamıza gerek var mı?. Padişahların ve Şehzadelerin Merkezi: Ortahısar. Eski Vilayet Konağı. Kanuni Sultan Süleyman Kültürevi..Trabzon Basın Tarihi Müzesi derken. Kendimizi meydanda bulduk..
Uzun Sokakaktan girdik. Kunduracılar Caddesi’nden çıktık.. Boztepe’den Trabzon’a tepeden baktık. Merkez Pide ’de ;okul arkadaşlarımızdan Fatma-Orhan  ve Zübeyde’ nin pidelerini yedik.
Ganita’da şiir yazdık. DEVA Partisi Trabzon Merkez ilçe eski başkanı Yaşar Önder’in, Laz börekli, hamsili pilavlı, lahana sarmalı, mısır ekmekli, mıhlamalı özel dostlar sofrasında buluştuk.
Bu arada DEVA Partisi, Trabzon’da kan kaybediyor. Yasar Önder gibi çok özverili çalışkan, halkın desteği arkasında bulunan ekibini küstürdü. İl ve ilçe binalarını bile açamayan, dedi-kodu üreten bir yönetim iş başına getirildi.. Genel başkan Ali Babacan’a duyurulur. Türk siyasetinin beyni İstanbul ise, kalbi’ de Trabzon’da atar.. Geniş yorumumu başka bir yazımda..
Trabzon’un efsane isimleri vardır. Toplum unutsa da tarih unutmaz.. Eski Belediye başkanı Hasan Melek, eski vali Yılmaz Ergun, efsane Belediye başkanı Orhan Karakullukçu, Kuyumcu Tayfun Sezer. Anavatan iktidarları döneminin kudretli il başkanı Azer Benli. Bizi mesleğe ilk başlatan, duayen gazeteci Ali Savaş.. Aradık. Görüştük. Gazeteciler Cemiyeti’ne uğrayıp, meslektaşlarımızla sohbet ettik..
Uzun yıllar Karadeniz Gazetesi’nde birlikte görev yaptığımız(Magazin sorumlusu) gazeteci, arkadaşım Zehra İskender’in Ganita’daki muhteşem kahvaltısına katıldık. Muhabirlik dönemimde yazılarımı düzelten editör, eczacı Handan Gencer ile yılların sohbetini yaptık..
Trabzon, Sanat , ve kültür etkinliklerinde Türkiye’nin en önde gelen  illerin başında geliyor.…
Cumhuriyet Mahallesi.. Özgür Caddesi’nde (Yokuşunda) faaliyet gösteren” Medya Cafe”  dikkat çeken bir yer. Yüksel-Salih Sezen çiftinin işlettikleri Cafede, Trabzon’da müzik ve sanat alanında isim yapmış kişilerin uğrak yeri. Çok sıcak, samimi bir aile ortamı. Çalınan ve söylenen derin türküler başta olmak üzere, yapılan müzik etkinlikleri ise dillere destan. Yüksel Sezer ise bizim meslekte tanıdığımız 40 yıllık dostumuz.. Bir kaç akşam misafirleri olduk. Teşekkürler. Ünlü edebiyatçı Hafize-Oğuz Tonyalı’nın de uğrak yerleri…