Nazlı Er ‘Burçlar’ı renklerle yorumluyor

Günümüzde burcunu bilmeyen var mı? Burç yorumları çerçevesinde karakterini tanımlayanlar bir tarafa, yorumlara göre günlük faaliyetlerini şekillendirenleri görmek dahi mümkün. Modernleşme gibi sosyolojik süreçlerin gündelik pratiklerimizi etkilediği aşikar. Her şeye etiket yapıştırıp tanımını kolaylaştırdığımız günümüz dünyasında kişinin doğum anında gök cisimlerinden etkilendiği ve karakterinin bu etkiye göre şekillendiğini düşünüyoruz, çok mu? Haliyle bir ressam ‘Burçlar’ üzerine çalışması, sanatseverlerin büyük ilgisine mahzar oldu. İsmail Altıok Sanat Merkezi bu kez, duvarlarında kendi burcunu arayan sanatseverlerle doldu.
Ressam Nazlı Er’in ‘Burçlar’ sergisi, İsmail Altıok Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Yaşama ve yaşamın içinden parçalara renkleriyle dokunmayı sevdiğini dile getiren Er, bu kez renkleriyle kahve sohbetlerimizin ayrılmaz parçası olan burçlara dokunuyor.
Çizgisine PTT pullarındaki Atatürk resimlerinden aşina olduğumuz Ressam Er, hayatı dışavurumcu (ekspresyonist) bir bakış açısıyla tuvale aktarıyor.
Er, sergi temasının zihninde nasıl belirdiğini şöyle anlattı; “Son zamanlarda insanların burçlarla alakalı konuşmayı çok sevdiğini gözlemliyorum. Kendimizi burçlarla tanımlamayı seviyoruz. Burçları çok severek çalıştım çünkü hem kendimden hem de tanıdıklarımdan yola çıkarak burçları renklerimle yorumladım. Öncelikle minik minik burç denemeleri yaptım, sonrasında bu bir sergiye dönüştü. İnsanların tanıdıklarına buradan burçlarını alıp hediye etmesi fikri beni çok heyecanlandırıyor.”
‘SANATÇININ ZAMANI ÇİZGİLERİNE NASIL İŞLEYECEĞİ HİÇ BELLİ OLMUYOR’Burç çizimlerinin annesini kaybetmesiyle sekteye uğradığını belirten Er, “Annemi kaybettikten sonra yeniden çizimler üzerine yoğunlaşmak terapi gibi geldi. Sanatçının ne yapacağı, neyden etkileneceği, içinde bulunduğu zamanı çizgilerine nasıl işleyeceği hiç belli olmuyor” diye konuştu.
NAZLI ER BİR BOĞA KADINI: BOĞANIN GÜCÜNÜ VE KADININ ZARAFETİNİ ÖNE ÇIKARDIMBoğa burcu olduğunu dile getiren Er, Boğa kadınını işlediği çalışmasını şu sözlerle anlattı; “Burcumun etkilerini taşıdığıma inanıyorum. Sergide ‘Boğa Kadını’ diye bir çalışmam var. Onu kendimi düşünerek çalıştım. Naif ve duygusal bir kadın olduğumu düşünüyorum. Doğamda kararlılık vardır. Estetikten hoşlanır ve zevk aldığım işlerin peşinden giderim. Zorluklar karşısında sakinliğimi koruyabilirim. Bu da beni güçlü kılar. Burada da boğanın gücünü ve kadının zarafetini öne çıkardım”
‘ÇİZMEK BİR DEŞARJDIR’Kurgulu çalışamadığını söyleyen Er, “Bir şey beni heyecanlandırdığı anda karar veriyorum ve konsept ortaya çıkıyor. Sonrasında çalışmaya başlıyorum. Dolayısıyla bence çizmek bir deşarjdır. Sizi hayata, hayatı size kazandırır ve sorgulatır. İnsana ve yaşama dair sorgularımız olduğu sürece de var oluruz” ifadelerini kullandı.
‘RESİM DUYGUSAL VE BİRLEŞTİRİCİ BİR GÜÇ’Sanatın birleştirici gücüne değinen Er, “Resim duygusal ve birleştirici bir güç. Renklerle, çizgilerle, resimle uğraşmanın zevki kadar onların sergilerde bizi birleştirmesi, sevdiklerimizle bir araya getirmesi de ayrı bir keyif” dedi.
Sergi, burcunu Nazlı Er’in renklerinden görmek isteyen sanatseverler için 29 Aralık’a dek sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.