Öncelikle mutfaktaki yangın söndürülmeli

Asgari ücret zammı temmuz ayında yüzde 34 artarak net 11.402 lira olmuştu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında bir kez daha toplanacak. Zammın 15 bin psikolojik sınırı geçip geçmeyeceği ise merak konusu. Kulislerde yüzde 50 oranında zam yapılacağı konuşuluyor fakat iş dünyasının böyle bir artış neticesinde nasıl tavır sergileyeceği de net değil.
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Uğur Civelek, “Bir enflasyon artışı var. Asgari ücretler çalışan açısından zor bir durum. Ayrıca asgari ücrette yapılacak bir ayarlama tüm ücretleri de etkileyecektir. Bu kamu için de iş dünyası için de bir maliyettir. Bu maliyet artışını pazarın yani ekonomi dünyasının kaldırıp kaldırmayacağı da ayrı bir sorun. Enflasyon kadar maaş artışı yapmak yeterli değil. Ekonomi yönetimi ve bankalara soracak olursanız enflasyonun altında veya enflasyon kadar verilmesini isteyecektir. Çünkü enflasyon üzerinde bir artış yeni enflasyon dalgasını da beraberinde getirecektir. Ekonomi yönetimi bu çizgiye çekmeye çalışacaktır. Fakat bu çizgi siyaseten yıpratacaktır. Yerel seçimler öncesinde iktidar oy kaybı olmayacak oranda bir şeyler yapmak isteyecektir. Onun için de enflasyonun biraz üzerinde vermeye isteyecektir. Bu da enflasyonist baskıyı körükler. Enflasyon ateşini canlı tutar. Yani ekonomi yönetimi ile siyasi hesapların çatıştığı bir dönemdeyiz. Siyasi hesap enflasyona gaz verip büyümeden yana tavır alırken ekonomi yönetimi enflasyonun ateşine odun atmak yerine büyümeden taviz vermeyi tercih edecektir” ifadelerini kullandı.
MUTFAKLARDA YANGIN VARMutfaktaki yangın durmadan zammın bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyen Civelek, “Gerçek enflasyonun ne olduğu ne yazık ki tam anlamıyla bilinmiyor. Özellikle gıda enflasyonu çok yüksek. Mutfaklarda yangın var. Bu ekonomi yönetiminin görüşlerini çöpe atacak bir olgu. Fakat iktidar enflasyon üzerinde bile zam yapsa mutfaktaki yangın sönmediği için bir anlam ifade etmeyecektir. Geçtiğimiz günlerde tekstil işverenleri 200 bin iş kaybı olabilir dedi. Asgari ücret enflasyon kadar artarsa iş dünyası bunu kaldıramaz. Zaten kredileri geri ödemede iş dünyası çok zorlanıyor. Bir de enflasyon üzerinde bir asgari ücret zammı gelirse bardak taşabilir. İstanbul Ticaret Odası hedef enflasyon oranında zam yapılmasını önerdi. Yani yüzde 33 oranında. Burada kendi üyelerini korumak için bir açıklama yapılıyor. Yüksek enflasyon ve yüksek zammı kaldırabilecek durumda değil.
TÜRK-İŞ 4 İŞÇİ İLE KOMİSYONA KATILACAKTÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 2024’te yürürlüğe girecek asgari ücret görüşmeleri için hazırlıkların aralık ayında başlayacağını duyurdu. Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için oluşturulan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu içerisinde işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin bulunduğunu hatırlattı. Bu komisyonun asgari ücreti belirlediğini ifade eden Atalay, “TÜRK-İŞ heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. TÜRK-İŞ yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi, milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek.” şeklinde konuştu.
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümetten oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya davet edilmekte olup, yeni asgari ücreti belirlemek amacıyla geleneksel olarak aralık ayında dört kez bir araya gelmektedir. Komisyon, Bakanlık tarafından belirlenen bir üye başkanlığında en az 10 üyenin katılımıyla toplanmakta ve oy çokluğuyla karar almaktadır. Eğer oylar eşitlik gösterirse, başkanın taraf olduğu görüş kabul edilmektedir.