Özel’den ‘Baba evi’ çağrısı

üGenel Başkan seçildikten sonra ilk grup toplantısında konuşan Özgür Özel, CHP’yi “babaevi” olarak niteleyerek, “Gelin değiştirelim, güçlenelim, hep beraber zenginleşelim” dedi.
CHP Genel Başkanlığı’na seçilen ve ilk grup toplantısını gerçekleştiren Özgür Özel gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Özgür Özel deprem bölgesi Hatay’a yaptığı ziyareti anlatarak Atatürk’ün Hatay ile ilgili söylediği söz şudur ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ bundan sonra CHP Grup Başkanı’nın ve CHP Genel Başkanı’nın Hatay şahsi meselesidir unutmayacağız” dedi.
Cumhurbaşkanının gücünü anayasadan aldığını hatırlatan Özel, “Şimdi meselenin özü şu aslında, öyle bir iş yapıyor ki yani yarın öbür gün yine döner dolaşır kandırıldım der, hep o iyi etrafı kötü. Öyle bir işin içindeki Anayasa’nın 15,. maddesi açık ve net. AYM kararı bekletilmeden resmi gazetede yayınlanır yürütme yasama yargı organları gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Yani vatandaş Recep Tayyip Erdoğan’ı Ak Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da cumhurbaşkanlığı sıfatı taşıyan Recep Tayyip Erdoğan’ı da bağlıyor bakanlıkları bağlıyor mahkemeleri bağlıyor Meclis’i bağlıyor. Ve diyor ki ben Anayasa’nın bu maddesini yok sayıyorum. Biri de çıkar 104. maddeyi yok sayar nedir o Cumhurbaşkanının yetkileri. Bir sayfasını yırtıp atan öbür sayfanın yırtıp atılmasına bir şey diyemez. Sen gücünü Anayasa’dan alıyorsun sen bindiğin dalı kesiyorsun ve bu ülkeye yaptığın kötülüğün farkında değilsin” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasa yapalım teklifine cevap veren Özel, “Sende bu sayı yok. Özel’de de AYM’yi güçsüzleştirecek göz yok. Bizde öyle bir göz yok. Seninle birlikte anayasayı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın. Anayasalar bugün yapılan, uygulandıkça olgunlaşan aşkın zaman önemli metinlerdir. Herkes için, her doğana yapılır. Bu anayasa Erdoğan’a üretildiği için kriz üretmektedir. İki takımdan birinin başkanı ‘Maçı hakem olarak yöneteceğim’ derse buna kim inanır” dedi.
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da tepki gösteren ve yapılanı bir ‘darbe’ olarak nitelendiren Özgür Özel “Uçaktaki açıklamalarıyla beraber anlaşıldı ki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Yargıtay’ın kararına verdiği destekle bu Anayasa’ya karşı suçu kalkışmayı; siz kalkışıp Anayasa’yı askıya alırsanız bunun adı darbedir askerler yapıyorsa askeri darbedir siviller yapıyorsa sivil darbedir ülkenin cumhurbaşkanı makamından oturan bir partinin genel başkanı yapıyorsa bu ömrümde gördüğüm en hadsiz darbedir” söyleminde bulundu.
Eski partilileri de partiye dönmeye çağıran Özel, “Bu ülkeyi AB’ye girmiş bir ülke yapacağız. Partimiz bundan sonra daha genç bir ekiple, vefasızlık yapmadan bir yol yürüyüşüne başladık. CHP baba evidir. Kimi büyüğünü arar çıkar kimi uzakta kimi yakında oturur. Baba evinde çorba kaynamaktadır. Bugün bu baba evinde, biz çorbayı kaynatanlarız. Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel’de, Kemal Bey’de. Bu baba evinin tapusu Atatürk’tedir. Gelin değiştirelim, güçlenelim, hep beraber zenginleşelim. Hep beraber bu ülkeyi Atatürk’ün dediği yere çıkaralım. Baba evi sizleri bekliyor” diye konuştu.