Parlamento Notları

Eskiden okullarda (ilköğretimde) okutulan derslerden biri de “Hal ve Gidiş” ti.
Ben hatırlıyorum karnemizdeki notlardan biri de “Hal ve Gidiş ” notuydu.
Meclis çok başarılı başladı ve görevini başarıyla sürdürüyor.
28. dönem seçimleri oldu. Yeni Meclis toplandı. TBMM önce başkanını seçti, başkanlık divanını oluşturdu ardından parti gurupları belirlendi.
“Torba Yasası” ile memur ve emeklilerin temmuz zamlarını çıkardı.
İvedi denilen yasaları ekledi ve tatile çıktı. Toplumun yüzde 85’ini temsil eden bir parlamento. 9 parti temsil ediliyor 6’nın grubu var.
Sanılıyordu ki bu Meclis’te çatışma olacak. Meclis çalışamayacak.
TBMM 28.dönem, 2.Yasama Yılı; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 sayfalık, anlamlı bir konuşmasıyla; 1 Ekim Pazar günü başladı. Hayırlı olsun.
 ***
Aynı sabah Ankara’daki terör saldırısı ile uyanmamız hepimizi çok üzdü. Kahraman Emniyet teşkilatımıza ve Ankaralılara geçmiş olsun. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve ekibini kutluyoruz.
Mücadeleniz ve kılıcınız keskin olsun. Terör örgütleri- Mafya-Çeteler-Organize Suç Örgütleri arasında farklı bir ilişkileri vardır. Hepsi “bataklıktan- puslu havadan” beslenir ve kaideli devleti yıkmaya, yıpratmaya çalışır. Hiç farkları yoktur; hepsi devlet-millet düşmanıdır. Bunlar kan emici yarasalardır. Mücadeleye devam.
***
Meclis Genel Kurulu’na ilk gelen MHP Lideri Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis’te görüştü. Akşam da TBMM açılış resepsiyonuna katılan Devlet Bahçeli, emekli maaşı ve terör saldırısı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız bu konu üzerinde çalışmalar sürdürüyor. İlgili bakanla da görüşüyor. İleriki günlerde inşallah hayırlara vesile olacak düzenlemeler çıkar” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’nda “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadeledeki, kararlı ve ısrarlı tutumunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü doğrudan hedef alan bombalı terör saldırısını lanetliyorum.  TBMM’nin yeni yasama yılının açılış gününde teröristlerin alçak ve kanlı teşebbüsleri çok şükür berhava edilmiştir” ifadelerini kullandı. Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti devleti toplumsal huzur ve güvenliği sağlama hususunda tavizsizdir. Terör örgütleri ve arkasındaki destekçileri ne yaparlarsa yapsınlar asla emellerine muvaffak olamayacaklardır” dedi.
“Bilinsin ki terörün kökü milli birlik ve dayanışma ruhuyla kazınacaktır” diyen Bahçeli, yaralı polislere acil şifalar diledi.
***
Kaymakamlıklar, Devlet Personel Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar yardımcılığı, Rize valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ile ayaküstü görüştük. İç ve Dış güvenlik konuları üzerinde faydalı bir sohbet gerçekleştirdik. Yıllar önceki Trabzon’daki anılarımızı tazeledik. 1985 yılında başlayan bir dostluğumuz var. Hacımüftüoğlu bir anlamda “devletin kara kutusu” niteliğinde ciddi ve tecrübeli bir devlet adamıdır.
***
Gecede ilgi gören liderlerin başında DEVA Partisi Genel başkanı Ali Babacan idi. Milletvekilleri ve parti yönetimi ile birlikte geceye katılan Babacan, gazetecilerin sorularını cevapladı.
Babacan’a Meclis’te grup kurabilmek için 5 milletvekiline ihtiyaçlarının olduğunun hatırlatılması üzerine, “Doğal akışında oluşursa oluşur. Bizim çok acil bir şekilde grup kurma gibi bir derdimiz yok. 15 milletvekilimizle sapasağlam yoğun bir şekilde çalışacağız. İnşallah göreceksiniz, DEVA Partisi grubu varmış gibi değil, gruptan çok daha öte bir performansı ortaya koyacağız. Çünkü biz dersimizi iyi çalışıyoruz, iyi hazırlık yapıyoruz” diye konuştu.
İstanbul Milletvekili ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal ile uzun süre görüşememiştik. Meclis’teki makamına uğradım. Hem Rize’yi hem de İstanbul’u konuştuk.
Hasan Bey İstanbul Milletvekili olarak, Rizelilerin fahri vekili konumunda. Rize’den uçan kuştan haberi var. Rizeliler onu İstanbul milletvekili değil, Rize milletvekili gibi görüyorlar. TBMM açılış resepsiyonunda da birlikteydik. Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin’in samimi sohbeti güzeldi.
***
Son notumuz AK Parti Rize Milletvekili Avukat Harun Mertoğlu ile ilgilidir. Av. Harun Mertoğlu Rizelidir.  Aynı ilçedeniz. Rize Barosu’nda iki dönem başkanlık yapmış, hukuk alanında büyük hizmetleri olan önemli ve başarılı bir hukuk adamıdır.
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nda Kurul üyesi olarak önemli konulara imza attı. AK Parti’nin Rize siyasetinde bilinen, tanınan ve sevilen birisidir. Tabandan-tavana uzanan başarılı bir yolculuğu vardır. 28. dönem milletvekili olarak parlamentoya girdi.
Özellikle Pazar-Ardeşen-Fındıklı-Çamlıhemşin Laz bölgesinde ağırlığı olan isim. Rize’de uğramadığı ilçe-köy ve mahalle kalmadı. Birlikte yemek yedik ve Rize’yi konuştuk.