Pursaklar Belediyesi’nden Avrupa Birliği ülkelerine danışmanlık desteği

Avrupa Birliği Erasmus KA2 Yetişkin Eğitimi Projesi kapsamında Ankara’ya gelen Avrupalı heyet, Pursaklar Belediyesi Hanım Evleri’nde yürütülen kursları yerinden inceledi.İspanya Alzira Belediyesi’nin koordinatörlüğünde, Avrupa Birliği Erasmus KA2 Yetişkin Eğitimi Projesi kapsamında, İspanya, Polonya ve İtalya’dan gelen 10 kişilik heyet Pursaklar Belediyesi Hanım Evleri’nde yürütülen çalışmaları ve kursları inceledi. Heyete, Hanım Evleri’nde düzenlenen atölyeler ve çalışmalar tanıtıldı. Avrupalı heyet, “İyi Uygulama Örneği” olarak seçilen bazı çalışmaları kendi ülkelerinde yapabilmek için Pursaklar Belediyesi’nden danışmanlık hizmeti alacak.
“Bazı projeleri ülkemize transfer edeceğiz”Heyette bulunan Jesus, “Alzira Belediyesi’nde çalışıyorum. Bizde de Hanım Evi’ne benzer uygulamalar var. Bu uygulamaların buradaki versiyonunu görüp, ülkemize nasıl transfer edebilmek için buraya ziyarete geldik. Burada yapılan eğitimler bizim eğitimlere benziyor. Burada yapılan çalışmaları çok beğendim” dedi.
“Dikiş-nakış kurslarını ülkemde yapmak istiyorum”Polanya’da gelen Hülya ise “Burada bulunmaktan ve yetişkin eğitimi hakkında çalışmaları yakından görmekten çok memnunum. Dikiş nakış kursları çok hoşuma gitti. Ülkemizde böyle bir uygulama yok. Dikiş-nakış kurslarını ülkemde yapmak istiyorum” şeklinde konuştu.
“35 farklı branşta kurslarımız oluyor”Hanım Evleri’ne ilişkin İhlas Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Aysun Tulumbacı, “Yaklaşık 14 15 yıldır devam eden bir süreç. İlçemizin 5 farklı bölgesinde hanımlarımıza hizmet ediyoruz. Amacımız Hanımlarımızın sosyal ortamlarında bulunmaları ve meslek edinmeleri sağlamak adına alanlar oluşturmak. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. 35 farklı branşta kurslarımız oluyor. Hem meslek edinme hem de hobi kurslarımız var” dedi.
İHA