Safranbolu, Amasra, Bartın

Safranbolu, Unesco’nun “Dünya kültür mirası” ilan ettiği bir ilçe. Karabük’e bağlı. Nüfusu 35- 40 bin. Cezaevi yok. Korna sesi hiç yok. Eski cezaevi “sergi salonu ve dokümantasyon merkezi” yapılmış. Kent temiz, huzurlu. Ankara’dan uzaklığı iki saat…
Safranbolu Kaymakamlığı ”Kaymakamlar Gezi Evi” Müzesini mutlaka geziniz. Safranbolu’nun çok başarılı bir kaymakamı var. Şaban Arda Yazıcı üstün niteliklere sahip, deneyimli bir kaymakam.
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir tarih ve kültür hazinesi. Bin 360 tescilli yapı 105 çeşme bulunuyor. Yüzyıllara meydan okuyan ve hala içinde yaşanan konaklar.
Karabük Üniversitesi’ne ait Safranbolu’da bulunan tarihi konak niteliğindeki “Konuk Evi’ var. Güzel bir yer şehir turu, esnaf ziyaretleri ve yöresel yemekler derken “Küre Dağlar Milli Parklar” içinde bulunan Horma Kanyonu’nda bulursunuz kendinizi.
Yüz yıllara uzanan yolculuğu sırasında oluşan Horma Kanyonu kayalara çivilerle monte edilen 3 km’lik ahşap platformları ile yapılmış, muhteşem bir yer. Heyecan dolu bir yolculuk yaparsınız.
Ardından Valla Kanyonu’nun muhteşem güzelliklerine tanıklık edersiniz. Ilıca Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğini de görüntülemeyi ihmal etmeseniz, gezinizi tamamlarsınız…
***
Yılda iki milyon ziyaretçi, yerli yabancı, tarihi çarşı, sokaklar Uzakdoğu’dan gelenlerle dolu. Tarihi konaklar “Otel olmuş” Yatak kapasitesi 3 bin 500. Yılda 350 bin konaklama.
İşte Safranbolu.
Konaklar “Zemin + iki kat” Hiçbir ev diğerinin “Güneşini, rüzgârını, manzarasını” kesmiyor. Kentleşme “İnsan odaklı” Safranbolu tam bir “Rol model.”
Belediye Başkanı Elif Köse, mimar Safranbolu’nun ilk kadın belediye başkanı. 42 yıl aradan sonra CHP belediyeyi kazandı. 31 Mart seçimlerinde de marifet iltifatı gördü.
Elif Köse tekrar seçildi. Çok sevilen birisi. Başarılarını dinledik eserlerini gördük.
Safranbolu’da Sel ve Heyelan yok. Çünkü şehrin altında “Kanallar” var. Yüzyıllar öncesinden kalma seli önlüyor. Ayrıca dere yataklarına ev yapılmamış. Safranbolulu Safranbolu’ya sahip çıkmış. “Doğayı korumuş.”
***
Ve Amasra yerin üstü bir tarih yerin altında bir şehir daha var, derin tarih. Akşam üsttü Amasra’ya uzanmanız lazım. Güneş’in batışını görmeden; Ankara’ya dönmeniz doğru olmaz.
Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz “Bu coğrafyadan… Kastamonu- Cide’den.” Hababam Sınıfı’nın ünlü İnek Şaban tiplemesinin gerçek olduğunu biliyor muydunuz?
***
Fatih Sultan Mehmet “Amasra’ya sefer düzenler.” Dağları, ormanları aşar ve sonra tepeden “Denizi görür aşağıdaki muhteşem manzarayı Amasra’yı.” Fatih, Amasra’nın güzelliği karşısında büyülenir ve “Lala Lala” der:
– Çeşm-i cihan bu m’ola?
Sonra kaleye haber gönderir:
– Böylesine güzel bir yerin zarar görmesini istemiyorum kalenin anahtarını bana getirin. Kale komutanı “Şehrin anahtarını” Fatih’e getirir. Ve Amasra “Savaşmadan” fethedilir.
Ankara’ya üç saat uzaklıkta açık hava müzesi gibi bir ilçe. Görmeyenlere öneririz mutlaka gelmelisiniz.
Rusya’dan (Soçi’den) Türkiye’ye (Amasra’ya) turist gemisi geliyor Kruvaziyer. Eğer Bartın’a liman yapılmasaydı Kruvaziyer gelemezdi.
Bartın’dan Amasra’ya giderken tünelden geçeceksiniz. Bin 100 metre muhteşem trafik rahatlamış.
***
Bartın’a yolunuz düşerse Galla Pazarı’nı mutlaka görmelisiniz. Kadınlar pazarı üretiyorlar, satıyorlar. Sağlıklı, organik ve ucuz. Manda yoğurdu yemelisiniz.
Milli Marş Kurtuluş Savaşı dönemi 19 Ekim 1920 “Milli Şair” Mehmet Akif Ersoy, Kastamonu’da Tarihi “Nasrullah Camii’nde” vaaz veriyor. “Ulusal diriliş ve direniş” ateşini yakıyor.
Nasrullah Camii Kastamonulu’nun “gözbebeği.”
İstiklal Marşı’mız, TBMM’de kabul edilmeden önce İlk kez “Nasrullah Camii’nde okundu.” ‘Hababam Sınıfı’ Kastamonu’ya yolunuz düşerse… Abdurrahman Paşa Lisesi’ni gezmelisiniz tarihi eser 1885.
Galatasaray ve İstanbul Lisesi’nden sonra Türkiye’de, “en eski üçüncü lise.”
“Hababam Sınıfı” romanı yazarı Rıfat Ilgaz’ın okuduğu okul. “Güdük Necmi”, yazar Rıfat Ilgaz’ın kendisi.
“İnek Şaban’a” gelince…
Safranbolulu, “Öküz Ahmet” lakaplı öğrenci. “Kel Mahmut.” Okulun öğretmenlerinden Nihat Dicle.
Ve Ankara…
Bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz program…