Sayın Cumhurbaşkanından Alevilerin beklentileri

Bu ülkenin acı gerçeği kime sorarsanız sorun ; ‘Alevi vatandaşlarımızın ötekileştirilmesidir.’ yanıtını alırsınız. Onlarca yıldır devlet tarafından görülmediler, tanınmadılar, önemli kademelerde görevlendirilmediler.
Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın attığı önemli adımlardan bahsetmek gerekir.
İktidarın tertip ettiği Alevi Çalıştayların ilki 3-4 Haziran 2009’da, sonuncusu 28-30 Ocak 2010’da olmak üzere 7 etaptan oluşmuştu.
Çalıştaylara birçok Alevi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başta olmak üzere sendika ve meslek odası temsilcileri, akademisyenler, siyasi parti temsilcileri, ilahiyatçılar ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri katılarak fikir ve önerilerini dile getirmişlerdi.
Bu süreçte İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonunda ülkedeki 1585 Cemevi’nin tamamı ziyaret edilmiş olup Canların toplam 8 bin 740 talebi not edilmişti. Bu taleplerin 5 bin 600’ü karşılanarak bir samimi duruş sergilenmişti. Hatta Nevşehir Üniversitesi’nin ismi Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirildi.
Bu süreç biraz aksadı. 
Ve tarih 8 Ağustos 2022, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi’nde Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle muharrem ayı iftarına katıldı. Daha sonra 7 Ekim 2022 de Sayın Cumhurbaşkanı Şahkulu Cemevi’nde Canlar ile bir araya gelerek onların derdini dinledi.
9 Kasım 2022 tarih ve 32008 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 112 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kültür Bakanlığına bağlı olarak Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu.
Bu bana göre büyük bir adımdı. Bazı kesimler biz kültür müyüz ki Kültür Bakanlığına bağlandık diye memnuniyetsizliklerini ifade ettiler.
– Diyanete bağlansın o zaman…
– Efendim hayır…
Peki, siz ne istiyorsunuz? Yarımı yeme, bütünü bölme misali ne yapmaya çalışıyorsunuz diye sormadan da edemiyorum.
 Efendim devletin parası ile bu hizmetler yürütülmemeliymiş diye mırıldanıyorlar. Böyle konuşanların büyük bir çoğunluğunun ceplerinde her zaman akrep bulunuyor. Dışarıdan beslenen bazı odaklar ise bu hizmete olumlu bakanlara karşı acımasızca eleştiri yapıyorlar, hedef gösteriyorlar, düşkün ilan ediyorlar.
Bu üst kurumun ilk başkanı Ali Arif Özzeybekti. Gayet başarılı bir yönetim sergilemiştir. Bayrak devir teslimi oldu. Bu yola çok hizmeti olan ve onlarca araştırma kitabı olan Ali Rıza Özdemir başkanlığa getirildi. Bu adımları olumlu buluyor ve takdir ile karşılıyorum.
Benim asıl bahsetmek istediğim şey neden alevi bakan, bakan yardımcısı, bakan danışmanı, genel müdür, vali yok?
Neden iktidar patisinin üst kurullarında alevi kökenli liyakat ehli Can yok ya da çok az?
Sayın Cumhurbaşkanı bunları gerçekleştirirse işte o zaman tamam diyeceğim.
Zaten bunları yapabilecek güce sahip lider Sayın Recep Tayip Erdoğan’dır. Bana göre Milleti bir ve beraber etmenin formülü: Ötekileştirmeyi sonlandıran, kesimleri barıştıran adımlar atmaktır. Bu tarihe geçecektir.
AK Parti MYK da görevli Av. Metin Tarhan alevi camiası için çok önemli bir isim. Geçmişte yaptığı hizmetler ve attığı adımlar ile takdir toplamıştır. Ben bu ismin daha da etkin bir noktada değerlendirilmesini bekliyorum.  Marifet iltifata tabidir diye atalarımız boşa dememiş.
İnsanların gelmesi isteniyorsa gelenlerin kadri kıymeti bilinmelidir diye düşünüyorum. Ben Sayın Cumhurbaşkanın yanında yer alanları bir şekilde değerlendirdiğini gözlemlemekteyim. Hiç kimseyi unutmuyor.
Cumhurbaşkanı danışmanları biraz atak olmalı. Toplumun değişik kesimlerindeki kanaat önderleri ile etkin ilişkiler içine girmelidirler ve Onların fikirlerine başvurmalıdırlar.
Eksik gördüklerimizi hayır amaçlı yazdık.
 Selam ve dua ile.