Seçim sonrası İMF ile anlaşma olmaz

Son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan konuların başında İMF ile seçim sonrasında bir anlaşma olup olmayacağı iddialarını iktidar kesin bir dil ile reddetti. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, “IMF’ye belli sözler verdiler ve seçimden sonra IMF’nin o sert reçetesi milletin ümüğünü sıkacak. Kemer sıkma denilen şey, kemer sıkma olmaktan çıkıp, ümük sıkmaya dönüşecek” iddiasını gündeme taşıdı.
Ekonomist Uğur Civelek ise konuya ilişkin, “İMF ile anlaşma iddialarının temelinde Mısır ile İMF anlaşması yatıyor. Mısır’da durum cidden düzeltilebilecek gibi değildi ve başka bir yerden kaynak bulamadıklarını için mecburen İMF ile anlaştılar. Fakat Türkiye şu anda o durumda değil gibi gözüküyor. Yani başka yerlerden sıcak para akışını sağlayabileceğini düşünüyor ekonomi yönetimi ve iktidar. O yüzden de seçimlerin ardından İMF ile bir anlaşma yapılması şu andaki durumda pek mümkün gözükmüyor. İktidar ekonomideki kötü gidişatın ortaya çıkmasını istemeyeceği için böyle bir anlaşma son çare olabilir” diye konuştu.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+ artırarak, ekonomik görünüm durağandan pozitife yükseltildiğini hatırlatan Civelek, “Türkiye’nin zorda olduğunu Amerika da görüyor. Avrupa’da aynı şekilde görüyor. Haziran ayı sonrasında Avrupa Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası faizlerde düşüş yapılacağı sinyallerini verdi. Bu paranın yatırıma yönelmesine neden olur mu, faizlerde ne kadar düşüş olacak tabi ki bunlar bilinmiyor. Haliyle onca belirsizliğe rağmen Türkiye İMF dışında da bir sıcak para bulma şansını sürdürüyor. Fakat içerideki güven ve istikrar sağlanamıyor. Türk lirasından kaçış devam ediyor. Son günlerde kaçış o kadar yoğun ki Merkez Bankasının rezervleri eriyor. Öncelikli olarak bunu durdurmanın yolunu arıyor ekonomi yönetimi. Fakat seçim sonrası yaşanacak ekonomik buhran korkusu vatandaşı Türk lirasından uzaklaştırıyor. Bu durum sürdürülebilir bir durum değil. Bunun en büyük göstergesi son günlerdeki döviz bürolarındaki kuyruklar. Bu kaçışın ne denli olduğunu gösteriyor” dedi.