Sporda en iyiler ödüllendirildi

2023 yılı en iyiler spor ödülleri sahiplerini buldu. Sporankara.org haber sitesinin organizasyonuyla çeşitli spor branşlarında en iyilere ödülleri coşkulu bir törenle verildi.  Gazetemiz spor yazarı Barışcan İğrek de Yılın Basın Ödülü’ne layık görüldü.  Bu yıl 15. si düzenlenen ve  Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Sporankara 2023 Yılı En İyiler Spor Ödülleri Şöleni’ne  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu, Ankaraspor Başkanı Cevdet Toptaş, Egospor Kulüp Başkanı Zafer Tekbudak, Kavaklıdere Spor Kulübü Başkanı Fatih Cürebal, kulüp başkanları, sporcular,  antrenörler ve sporcu aileleri ile davetliler katıldı.
BAŞKENTİN GURURU OLDULARSporanakara Genel Yayın Yönetmeni Metin Karagöz, branşlarında başarı göstererek başkent Ankara’ya kupa ve madalya kazandıran tüm takımları ve sporcuları tebrik etti. Karagöz, “Gerek uluslararası organizasyonlarda gerekse ulusal müsabakalarda başkentimizi başarıyla temsil ederek kupa ve madalya kazanan tüm takım ve sporcularımızla gurur duyuyoruz. Bizleri gururlandırdıkları için hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BAŞKAN YAVAŞ: İKİ SPOR KÖYÜ YAPIYORUZ2023 Yılı En İyiler Spor Ödülleri’ törenine katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gençlerin spora yönlendirilmesinin önemine vurgu yaparak,  “Ben de eski bir amatör futbolcuyum. Eskiden top bulamazdık. Şimdi imkânlar çok daha fazla. 1999 yılında belediye başkanı olduğumda, gençleri ne kadar spora yönlendirmek istesem de gençleri internet kafelerden çıkartamıyorduk. Şimdi durum daha farklı” dedi.
Ankara’daki halı saha tesislerini amatör spor kulüplerinin kullanması için Ankara ASKF ile iş birliği yaptıklarını ifade eden Yavaş,  “Eskiden halı sahalar kiralanıyordu ve bu birçok olumsuzluğa sebep oluyordu. Şu an Ankara’daki halı sahaları amatör spor kulüplerine tahsis ediyoruz. Böylece gençlerimiz düzenli bir şekilde spor yapacak. Başlarında da bu işten anlayan antrenör ve sporcularla emin ellerde olacaklar. Ankara’da iki tane spor köyü yapıyoruz. Biri Eryaman’da diğeri Keçiören’de. Onlar da kentimizdeki amatör sporcuların hizmetinde olacak. Ankara’da nice şampiyonların çıkmasını diliyorum. Spor kulübü başkanları ve yöneticileri çok büyük fedakarlık yapıyorlar. Çocuklarımızı alıp eğitip hem zararlı alışkanlıklardan uzak tutup hem de herkesin yapması gereken sporu sevdiriyorlar. Bu eğitilen gençlerin arasından da bugün ödül alacak gençler gibi gençler çıkıyor. Kulüp başkanlarımıza, yöneticilerimize, antrenörlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Başkan Yavaş törende, ilk kez Türkiye Kadın Spor Süper Ligi’nde yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget  Kadın Futbol Takımı’na şampiyonluk ödülünü takdim ederek sporcuları, teknik heyeti ve yöneticileri tebrik etti.
‘AMATÖR SPOR VE SPORCU NEREDEYSE BİZ DE ORADAYIZ’Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu ise  “Ankara’da böyle bir ödül töreni yapılıyor olması güzel bir şey. Bunu daha geniş kapsamlı yapmak lazım. Ödül törenleri basit gözükse de bir sporcu ve spor kulübü için kıymetli olduğunu net olarak gördüm. Biz bu ödül törenlerinin daha güzellerinin yapılması için elimizden gelen katkıyı sunacağız. Amatör spor ve sporcu neredeyse biz de oradayız. Bugün olduğu gibi yarın da orda olacağız. Biz olaya bu şekilde bakıyoruz ve böyle bakmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
KANDAZOĞLU: KAZANAN ANKARA SPORU OLSUNHalı sahalar ve salonların semt kulüpleriyle  iş birliği yapılarak kulüplerin kullanımına açılacağını belirten Kandazoğlu “Ankara’nın en büyük eksikliği tesis eksikliği. Biz Sayın Yavaş’a büyükşehir belediyesinin spor tesisi olmadığından bahsettik. Kendileri sağ olsun dikkate aldılar. Şu anda salonlar ve spor köyleri yapılmakta. Bunlar amatör spor kulüplerimizin hizmetine açılacaktır. Göreve geldiğimizden bugüne kadar Ankara’nın sporun da başkenti olması için çaba sarf ediyoruz. Önümüzde yerel seçim var Mansur Başkan da aday Turgut Bey de… sonuçta kazanan Ankara sporu olsun, Ankara’yı sporun başkenti yapacak olan insanlar olsun. Her iki adayımıza da başarılar diliyoruz” dedi.
Sporankara 2023 Yılı En İyiler Spor Ödülleri Şöleni’ne 
ŞÖLEN ÖZEL ÖDÜLLERAnkara ASKF Başkanı Murat Kandazoğlu Amatör Sporlar
Alves Kablo Ampute FK Başkanı Hikmet Alabıcak
Çayyoluspor Kulübü Başkanı Ümit Geçmen
Ali Öcal Spor da 40 Yıl Emek Ödülü
EN İYİLER SPOR ÖDÜLLERİ
Alves Kablo Ampute Futbol Türkiye Kupası Şampiyonu
Barışcan İğrek Basın Yılın Ödülü
Ahmet Ünal Down Özel Sporcular Judo Avrupa Şampiyonu
Nurcihan Ekinci Paralimpik Tekvando Avrupa Şampiyonu
Enver Yıldırım Eskrim Dünya 3.ncü Türkiye Şampiyonu
Yusuf Açık Kick Boks Dünya Şampiyonu
ABB Fomget  Kadın Futbol Türkiye Şampiyonu
Muhammet Dursun: Kick Boks Altın Eldiven Kıtalararası    
Melisa Eroğlu Boks Avrupa 2.nci
Nuray Güngör Halter Avrupa Şampiyonu
Azra Sarı Bilek Güreşi Dünya Şampiyonu
Esmanur Çakmak Bilek Güreşi Dünya Şampiyonu
Bediha Taçyıldız  Muay Thai Dünya 2.nci
Ankara Hemşinspor Bilardo Yılın Takımı
Zeynep İpek Pişkin: Yüzme Türkiye Şampiyonu
Mert Toprak Temiz: M.Pentatlon Türkiye Şampiyonu
Onur Demirci Halter Avrupa 2.nci
Emine Çataloğlu: Plaj Güreşi Dünya Şampiyonu
Ankaragücü Voleybol Yılın Takımı
Ankaragücü Güreş Yılın Takımı
Tuana Gülenay Judo Dünya 2nci
Arda Ege Dönmezgüç Okçuluk Dünya Şampiyonu
Naz Kabakoz Okçuluk Geleceğin Yıldızı
Yağmur Özçelik: Kick-Boks Dünya Şampiyonu
Melda Apaydın: Kick-Boks Uluslararası Şampiyon
Taylan Ege Akgün Karete Okullararası Şampiyon
Futbol Ödülleri
Kavaklıderespor – Sincangücü – Gazi Eğitimspor
Yaşamkent İlker – Eryamanspor – Hüseyin Gazispor
Futbol Özel Ödülü: Çayyoluspor