‘Sporda şiddet topluma şiddeti öğretir’

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Başkan Yardımcısı, uzman psikolog Şenay Ölmez,  ile Başkan Rıza Sümer, 11 Aralık 2023 akşamı Ankara’da,  MKE       Ankaragücü-Rizespor arasında oynanan Türkiye Futbol Süper Ligi maçı sonrası, hakem Halil Umut Meler’e yönelik saldırılarla ilgili yazılı açıklama yaptılar. 
Uzman psikolog Şenay Ölmez konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi; “Spor insanı geliştiren, büyüten, besleyen bir alanı temsil eder. Sporcu kendini disipline etmiş davranışlarını yönetebilen, kendini geliştiren başarı odaklı model bir kişidir. Sporda şiddet, topluma şiddeti öğretir. Kurulan tüm olumlu temeli yıkar.” 
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer ise açıklamasında şunları söyledi; “MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca ve yanındakilerin, hakem Halil Umut Meler’e saldırmaları, sporun sevgi ve  dostluk anlamına aykırı, başları öne eğen, güzel yüreklere “ahhh” dedirten bir davranıştır. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığım  (1980-1995) döneminde de sürekli  dillendirdiğim gibi atılan  yumruk ve tekmeler, sadece Halil Umut   Meler’e değil, kutsal bildiğimiz anaya, yargıca ve yüreklere vurulmuş anlamındadır. 
Spordaki bu şiddet türü aynı zamanda, tüm spor dalı hakemlerinin, aile bireylerinin, antrenörlerin, yöneticilerin,  Ankaragücü üyelerinin, taraftarlarının, basın mensuplarının ve sporu sanat kabul edenlerin yüreklerine yöneliktir. Hakemler adına açıklama yapan Arda Kardeşler ve Mete Kalkavan’ın olayı erdemlice kınayan sözlerinin ve hakem ailesinin alacakları kararların yanındayız. Bu süreçte, MKE Ankaragücü Kulübü değil, yumruk ve tekme atanlarla ağır hakaretler yapanlar hedef alınmalı, suçlular, ürettikleri şiddet türünün hukuktaki karşılığını yargı kararı ile almalıdır. Yargı kararı, sadece sporda şiddet için değil, ülkemizdeki tüm şiddet çeşitleri için hukuka uygun,  hak edici, caydırıcı ve örnek olmalıdır.”