Tablo netleştikçe…

Sonuçlar kesinleştikçe CHP’nin seçimlerden birinci parti çıktığı gerçeği de bir kez daha ortaya çıkıyor. Yer yer itirazlar sürüyor ama şu bir gerçek ki, CHP uzun yıllardan sonra ilk kez bir seçimden az bir puan farkıyla da olsa birinci çıkmayı başardı. 31 Mart seçimlerinde 29 ilimizde ve pek çok ilçemizde vatandaşlarımızın parti tercihi değişiklik gösterdi. CHP’nin başarı hanesine 14 büyükşehir belediye başkanlığı olmak üzere 21 il belediye 337 ilçe ve 48 belde belediye başkanlığı yazıldı.
AK Parti ise, 12 büyükşehir belediye başkanlığı, 12 il belediye başkanlığı ile birlikte 356 ilçe ve 125 belde başkanlığı kazandı. DEM 3 büyükşehir, 7’si il belediye başkanlığının yanı sıra 65 ilçe ve 7 belde belediye başkanlığını hanesine yazdırdı. MHP’nin 8’i il başkanlığı olmak üzere 122 ilçe ve 54 belde başkanlığı bulunuyor. YRP’nin biri büyük şehir biri de il başkanlığı olmak üzere 24 ilçe ve 19 belde belediye başkanlığı kazandığı açıklandı. İYİ Parti’de işler düşündükleri kadar iyi gitmedi ve bir il başkanlığı 17 ilçe ve 4 belde başkanlığı ile seçimlerden bir hayli kayıpla çıktı.
Türkiye’de resmi olmayan sonuçlara göre, 81 ilin 11’ini kadınlar yönetecek.
Gaziantep’te AK Parti’nin bir önceki başkanı Fatma Şahin yine seçildi.
CHP’nin seçim kazanan kadın büyükşehir ve il belediye başkanları şöyle: Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Tekirdağ’da Candan Yüceer, Edirne’de Filiz Gencan Akın, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı.
DEM’de de seçimi kazanan kadın belediye başkanları, Diyarbakır’da Ayşe Serra Bucak Küçük, Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülüstan Sönük, Ağrı’da Hazal Aras oldu.
Ankara, İstanbul ve İzmir’de ilçe belediye başkanlıklarını kazanan kadınlara gelince İstanbul’da, Bakırköy’ü Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, (CHP), Üsküdar’da Sinem Dedetaş, (CHP) Maltepe’de Esin Köymen, (CHP) sandıklardan galip çıktılar.
Ankara’ da, Akyurt ilçesinde AK Parti adayı Akyurt’ta Hilal Ayık seçimi kazanan tek kadın oldu.
İzmir İlçelerinde seçimler kadın adayların tam bir zaferiyle sonuçlandı. Çeşme’de Lal Denizli (CHP), Foça’da Saniye Fıçı (CHP), Karabağlar’da Emine Helil İnay Kınay (CHP), Karaburun’da İlkay Girgin Erdoğan (CHP), Karşıyaka’da Behice Yıldız Ünsal (CHP), Kınık’da Sema Bodur (CHP), Konak’da Nilüfer Çınarlı Mutlu (CHP), Selçuk’da Filiz Ceritoğlu (CHP) diğer adayları geride bırakarak seçimi kazanan isimler oldular.
Adana’da Seyhan’da CHP adayı Oya tekin, Antalya’da yine CHP adayları Saniye Caran Korkuteli’de, İlkay Akca Akseki’de seçimleri kazandılar. AK Parti adayı Hatice Sekmen de İbradı’da seçimi kazanan bir diğer aday oldu.
Seçim sonuçlarına göre, CHP yüzde 37.77 ile birinci parti olurken, AK Parti yüzde 35.49 ile ikinci sırada yer aldı. Seçimlerin yeni partisi Yeniden Refah Partisi yüzde 6.19 ile üçüncü parti olma başarısını gösterdi. Seçimlerin diğer partilerinin aldıkları oy oranları ise şöyle. DEM yüzde 5.7, MHP yüzde 4.99, İYİ Parti yüzde 3.77, Zafer Partisi yüzde 1.74, Saadet partisi yüzde 1.09, HÜDA-PAR yüzde o.55, BBP yüzde 0.44 ve DEVA 0.33 oranında oy aldılar.
Bu oy oranlarıyla ilk üç parti dışında hiçbir partinin barajı aşamadığı gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Büyük ümitlerle yola çıkan partilerin aldıkları bu sonuçları objektif bir kritere göre çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor.
Seçimlerin sonuçlarının bu şekilde çıkmasının değerlendirmesi ise zaman içinde derinlemesine yapılacaktır. Ancak, hemen ilk akla gelenleri sıralarsak emeklilerin, gençleri ve gelecek kaygısı yaşayan vatandaşların, ekonomik ve sosyal sıkıntı içinde yaşayan vatandaşlarımızın iktidar partisine önemli bir uyarıda bulunduklarını görüyoruz.
Özellikle emeklilerin tepki oyları, kendilerinin yok sayılması seçimlerin sonucunda en önemli etkenlerin başında geldi. Sayı olarak seçmenlerin neredeyse yüzde 35’ini oluşturan emekliler ve onların aileleri artık bıçağın kemiğe dayandığını göstererek iktidarı uyardılar. Kaldı ki, Cumhur İttifakını oluşturan MHP’nin seçmen tabanı da, birçok yerde AK Parti adaylarına oy vermedikleri de bir diğer önemli tespit.
Evet, seçimler bitti ve vatandaşlar an itibariyle son sözlerini söylediler. Bu andan itibaren, iktidar partisine şapkayı önüne koyup nerede hata yaptıklarının değerlendirmesi bekleniyor. Konularında uzman kişilerin, siyasilerin oluşturacakları gruplar durumu birinci elden değerlendireceklerdir. Seçim sonuçları elbette ki, muhalefet partileri için de önemli mesajlar içeriyor. Seçimlere dağınık bir görüntü altında giren muhalefet partileri de birtakım birleşmeler, bir takım tasfiyelerle karşı karşıya kalabilirler. Küçük olsun ama benim olsun anlayışındaki liderlerin geleceğe ilişkin alacakları tavırlarda bu aşamada belirleyici olacağı kanısındayız. Ama ne olursa olsun, yapılacak ilk genel seçimlere kadar siyasi haritada önemli değişiklikler yaşanacağı da bir gerçek!