TBD 51 yıllık çalışmalarını tamamladı

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı bilişimde marka etkinliği olan 40. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda 51 yıl önce çalışmalarına başlanan ve 25 bin 126 bilişim kelimesini Türkçeye çeviren ‘TBD BİLİŞİM SÖZLÜĞÜ 2023’ü toplum hizmetine sunduklarını açıkladı.
TBD kurucumuz ve Onursal Başkanımız Prof. Dr. Aydın Köksal’ın ve ülkemizdeki ilk bilgisayarın programcısı N. Kaya Kılan’ın öncülüğünde ‘Bilişim Dilini Türkçeleştirmek’ adına kurulan “TBD Terim Kolu”nun başlattığı bilgisayar, bilgi işlem, bilişim, yazılım, çevrimiçi gibi birçok bilişim terimini Türkçeye kazandıran topluluk 51 yıldır çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Cumhuriyetin 100. Yılında TBD, bu çalışma grubunun çalışmalarını kaynak oluşturma adına sözlüğe çevirdi. Sözlüğe çevrimiçi olarak https://bilisimde.ozenliturkce.org.tr/onerilen-tum-terimler-ingilizce-turkce/ adresinden de ulaşılabilecek.
“TBD’nin 52 yıl önce bilimi esas alarak, bilişimde ve teknolojide ‘Güçlü Türkiye’ hedefiyle yola çıktı” diyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe şu ifadeleri kullandı:
“TBD, dünyada bilişim adıyla kurulan ilk dernek olması yanında, ülkemizde bilişim ekosisteminin gelişmesi, yaygınlaştırılması ve dünyada öncü olması için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. TBD olarak, bilişimin toplumda yaygınlaştırılması, kamu ve özel sektör iş birliklerinin artması, kamunun bilişimde çağın önünde olması için sayısız proje ve etkinliklere imza atmaktayız.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında geleceğe ölümsüz bir eser bırakmak için 1972 yılında bundan 51 yıl önce ilk adımları attık. TBD kurucumuz ve Onursal Başkanımız Prof. Dr. Aydın Köksal’ın ve ülkemizdeki ilk bilgisayarın programcısı N. Kaya Kılan’ın öncülüğünde ‘Bilişim Dilini Türkçeleştirmek’ adına kurulan ‘TBD Terim Kolu’nun başlattığı bir serüveni ‘TBD BİLİŞİM SÖZLÜĞÜ 2023’ adıyla hayata geçiriyoruz. Bilişimde Özenli Türkçe Topluluğumuzun son halini verdiği 25 bin 126 bilişim teriminin Türkçeleştirildiği bu değerli eser, bilişim alanında da Türkçe konuşmamızı sağlamaktadır. TBD olarak bilgisayar, bilgi işlem, bilişim, yazılım, çevrimiçi, yazıcı, bellek, donanım, iletişim, komut, bellek konumu, işletim gibi binlerce kelimeyi Türkçe’ ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla birlikte  ‘TBD BİLİŞİM SÖZLÜĞÜ 2023’ün tüm ülkemize bilişim alanında bir kaynak olacağına ve ülkemizin bilişimde Türkçe konuşmaya başlayacağına inancımız tam.”