Tehditlere karşı çok dikkatli olmalıyız

İsrail’in Hamas’ın saldırılarının ardından Gazze’ye başlattığı operasyonlar sonucunda bölgeden yaşanan gelişmeler Türkiye içinde sıkıntı yaratacak noktaya doğru evriliyor. Emekli Vali Behiç Çelik, Türkiye’nin içinden geçtiğimiz süreçte sağlam bir milli dış politika ile bu sorunların üstesinden gelebileceğini belirterek, “Türkiye’nin etrafı adeta kuşatılıyor. Bunu söylemek kolay değil ama etrafımızda adeta savaş koşulları oluşuyor. Bu noktada bana göre yapılması gereken milli bir politika düzleminde hareket etmek. Tutarlı bir dış politika izleyerek Türkiye’nin etrafındaki tehditler zararsız, etkisiz hale getirilebilir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki konumu ve Suriye’deki oluşumlar dikkate alındığında bile kuşatmanın ne derece tehlikeli boyutlara vardığını gözlemleyebiliyoruz” dedi.
Ortadoğu’da son günlerde yaşananların Türkiye’nin önümüzdeki süreçte dış politikada yaşayacaklarını şekillendirebilecek nitelikte olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
“Ortadoğu’da yaşananlar sadece Gazze ile sınırlı değil aslında. Gazze’de batının ortaya koyduğu tavır bölgede gelecekte olanların bir işareti gibi duruyor, bunu iyi analiz etmek gerekir. Hamas’ın saldırısının ardından başlayan operasyonlar ve bunun sonucunda Gazze’nin geleceğine yönelik olarak verilmek istenen kararlara bakıldığında Doğu Akdeniz ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeyi de etkileyecek nitelikte sonuçlar taşıyor. Bugün Gazze’ye önlem alınmak istenirken 2 milyona insanın bölgeden taşınması gündeme gelebiliyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta yaşanacaklara da çok dikkat edip, buna göre politika üretmek gerekiyor. KKTC’de yaşayan 400 bine yakın Türk’ün adadaki varlığı büyük önem taşıyor.”
Doğu Akdeniz’de batının ve İsrail’in Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden Gazze’ye yönelik olarak koridor oluşturulmasının insani yönü olduğu kadar Türkiye’nin güvenliği açısından da değerlendirilmesi gereken tarafları olduğunu anlatan Çelik, “Batının ve özellikle AB ve ABD’nin amacı zaten Kıbrıs’ı bütün halinde ele geçirmek. Bu nedenle Türkiye’nin güney bölgesi ve Ege Denizi de hesaba katılarak bir değerlendirme yaptığımızda Türkiye’nin etrafında birçok üs bölgesi bulunduğu tespitini yapabiliriz. Bunlar da ister istemez tehdit algısı oluşturmakta. Özellikle Kıbrıs ve KKTC konularında bu süreçten itibaren çok dikkatli olmak gerekiyor” diye konuştu.
Türkiye’nin kendi bölgesi ve etrafındaki tehdit algılarını dikkate alarak milli bir politika ve duruş ortaya koymasının büyük önem taşıdığını belirten Çelik, “Türkiye bir NATO ülkesi olarak başta ABD olmak üzere batılı ülkeler karşısında net bir duruş sergilemesi ihtiyacı var. Bazı konuları müttefiklere ve muhataplara net olarak anlatmak gerekiyor. Kıbrıs ve KKTC konuları bu anlamda büyük önem taşıyor Doğu Akdeniz bağlamında. Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki yine milli çıkarları açısından önem taşıyor. Bu konularda oluşan tehdit algılarını ortadan kaldırabilmek için milli bir politika ve net bir duruş ortaya koymak daha doğru olacaktır bu süreçte. Kıbrıs’a yönelik batının politikaları ortadayken, Türkiye’nin etrafında bu kadar kuşatılmış çemberi söz konusuyken bunun yapılmasıyla ancak tehditler ortadan kaldırılabilir” ifadelerin kullandı.