Tuhafiyecilerden zincir market isyanı: Esnafın ekmeğine göz diktiler

Ankara Tuhafiye Parfümeri ve Billuriyeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Raşit Kanık, oda olarak zincir marketlerde son dönemde her türlü tuhafiye, kozmetik, parfümeri ve züccaciye gibi ürünlerin satılmasından dolayı üyelerinden çok şikayet almakta olduklarını belirterek, “Zincir marketlerin çoraptan iç giyime, iğneden ipliğe kadar her türlü ürünü satabilmesi esnaf ve sanatkarlarımızı mağdur ediyor. Marketler artık peynir zeytin satmayı bıraktı, tuhafiyeciliğe, esnafın ekmeğine göz dikti. Aç gözlülük yapıyorlar. Gariban esnafın çorabıyla ne uğraşıyorsunuz. İnanın ürün yerleştirmeyi bile bilmiyorlar. Sebzenin meyvenin üzerine tekstil asıyorlar. Esnafımız ise siftah dahi yapamadan dükkan kapatıyor. Sürekli yükselen döviz kurları ve girdi maliyetleri de işin içine girince; vergi, SGK primi, asla sabit kalmayan akaryakıt fiyatları ve diğer fatura ödemeleri derken küçük esnaf perişan hale geliyor. Esnafımız işi bırakıyor, hem odamızın hem devletimizin kaybı oluyor” dedi.
‘PAREKENDE YASASI GÜNCELLENMELİ, ZİNCİR MARKETLERDEKİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNE DUR DENİLMELİ’Zaten halihazırdaki ekonomik krizle boğuşan esnafın bir de gıda ve temizlik ürünleri dışında her türlü ürünü satan tekelleşmiş zincir marketlerle rekabet edemediğinin altını çizen Kanık, “Zincir marketlerin, ki biz onlara artık ‘üç harfliler’ diyoruz, bu üç harfli marketlerin satış yaptıkları ürünlere bir sınırlama getirmesi artık zorunluluk arz etmektedir. Ankara Tuhafiye Parfümeri ve Billuriyeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, marketlere bu ürünlerin satışı konusunda belirli günlerde veyahut tam süreli kısıtlama getirilmesi halinde küçük esnafın ekonomik açıdan bir nebze olsun rahatlayacağını düşünmekteyiz” diye konuştu. Acil bir şekilde “Parekende Yasası”nın güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Kanık, “Parekende Yasası’na zincir marketlerdeki ürün çeşitliliğinin yasaklanmasına yönelik bir düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Misal, Avrupa’da kanun var, eğer bir yerde bir dükkan varsa, belli bir uzaklığa kadar aynı ürünlerin satıldığı bir başka dükkan açılamaz. Ama buraya bakıyorsun, berberler yan yana, pastaneler yan yana, tuhafiyeler yan yana… Anlayacağınız esnaf zaten can çekişiyor, esnafın çorabıyla, mendiliyle, ipliğiyle uğraşmak vicdansızlığa giriyor. Küçük esnaf eziliyor. Devletin bu konuya el atması elzem” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN KANIK’TAN VATANDAŞA ÇAĞRIVatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet eden Başkan Kanık, “Vatandaşlarımıza market ve AVM’ler yerine ekonomimizin temel direği, can damarı olan mahalle ya da sokak esnaflarından alışveriş yapmaları çağrısında bulunmak istiyorum” dedi.
ENSAF ABDİL ŞEN: ARTIK ÜRÜNE KAR BİLE KOYAMIYORUZBaşkanı Kanık, Ankara Tuhafiye Parfümeri ve Billuriyeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı esnaf ziyaretlerimizde bize rehberlik etti. Duraklarımızdan birisi ise esnaf Abdil Şen’in 35 yıldır işlettiği Kavilli Ticaret’i idi. Şen, esnaflar olarak zincir marketlerde tuhafiye ve züccaciye ürünlerinin satılmasından şikayetçi olduklarını belirterek, “Müşteri gelip zincir marketler ve bizim fiyatlarımızı mukayese ediyor ve toptan şekilde alışveriş yapmanın kendileri için daha avantajlı olduğunu düşünerek marketleri tercih ediyorlar. Oysaki, misal ben burada kolonya satıyorum, marketlerde aynı kolonya buradaki fiyatın %30-%40 fazlasına satılıyor. Küçük esnaf üç lira da kazansa, beş lira da kazansa Allah bereket versin diyor ama marketlerde müşterinin suratına bile bakılmıyor. Ürünü kuruşu kuruşuna ödüyorsun. Biraz önce bir müşterimiz geldi, ürün fiyatlarımızın toprancıyla aynı fiyata olduğunu söyledi. Çok doğru. Biz artık ürüne kar bile koyamıyoruz” diye konuştu.