Türk satranç tarihinin en genç Büyükustası Gürel oldu

Satranç sporcusu Ediz Gürel, 15 yaşında satrançta Türk satranç tarihinin “en genç Büyükustası (Grand Master-GM)” oldu. Prag Satranç Festivali’nde Erwin L’ami ile yaptığı karşılaşmada berabere kalarak son GM normunu almayı garantileyen Gürel, Türk satranç tarihinin “En Genç Büyükustası” ünvanına sahip olmayı başardı. GM Gürel, şu anda FIDE Canlı ELO puanı sıralamasında 20 yaş altında dünyanın ilk 20 sporcusu arasında yer alırken, ELO puanı ile 16 yaş altı sporcular arasında ise dünyada ikinci sırada yer alıyor. GM Gürel’in Canlı ELO puanı 2571’dir. Prag Satranç Festivali Challengers kategorisinde çok başarılı bir performans gösteren yıldız sporcu bugün 2666 ELO’lu Ukraynalı GM Anton Korobov ile şampiyonluk maçına çıkacak. Türkiye’de satranç sporunda 2012 yılından bu yana büyükusta sayısı arttı.
Ediz Gürel’in genç yaşında elde ettiği büyük başarıyı kutlayan TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Ediz Gürel’in başarılı performansı ile gurur duyuyoruz. Milli sporcumuz inanılmaz disiplinli ve çok çalışarak yoluna devam ediyor. Türkiye’nin 15 yaşında GM  olan ilk sporcusu. Sporcumuzu da onun her an yanında olan ailesini de gönülden kutluyorum. Dünya Ediz’i takip etmeye devam edecek. Genç yıldızlarımızın başarısı ilham veriyor. Yeni GM’lerimiz de geliyor. 2012 yılından bu yana Büyükusta sayımız artı, yenileri de yolda. Dünyanın en genç IM’si Yağız Kaan Erdoğmuş, IM Işık Can, IM Alparslan Işık gibi sporcularımız çok yakında GM olabilir. Türkiye genç ustalarının performansları ile dünyada takdir ediliyor. Hepsini yürekten kutluyorum. Türkiye satrançta başarıyla yoluna devam ediyor” dedi.  
TÜRKIYE’DE SATRANÇTA 15 BÜYÜKUSTA VARTürkiye’de 2012 yılına kadar 5  olan  GM sayısı 2012 yılından itibaren 15’e ulaştı. GM Emre Can, GM Kıvanç Haznedaroğlu, GM Barış Esen, GM Dragan Solak, GM Cemil Agamaliyev, GM Alexander Ipatov, GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Batuhan Daştan, GM Burak Fırat, GM Mert Erdoğdu, GM Cemil Can Ali Marandi, GM Mert Yılmazyerli, GM Cem Kaan Gökerkan ve GM Ediz Gürel.  
Ediz Gürel Kimdir?
Türkiye’nin genç satranç yıldızlarından biri olan ve genç yaşında birçok başarıya imza atan Ediz Gürel, 5 Aralık 2008 tarihinde Bursa’da doğdu. Gürel’in babası inşaat mühendisi, annesi ise beden eğitimi öğretmenidir. Gürel, satranç oynamaya 7 yaşında öğretmeninin tavsiyesi üzerine başladı. Bursa’da katıldığı ilk turnuvada başarı elde eden Gürel, henüz 8 yaşındayken Türkiye Satranç Milli Takımı’na girmeyi başardı. Ediz Gürel, 11 yaşındayken Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda üçüncü oldu ve ilk Aday Usta (Candidate Master- CM) unvanını aldı. 12 yaşında FIDE Ustası (FIDE Master), 13 yaşında Uluslararası Usta (International Master-IM) unvanını elde etti.  Türkiye’yi birçok ulusal ve uluslararası turnuvada başarıyla temsil eden Gürel, 2022 yılında ilk Büyük Usta (Grand Master-GM) normunu almıştı. 
Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü sporcusu Gürel, 2023 Dünya Yaş Grupları Yıldırım Satranç Şampiyonası’nda 16 Yaş Genel Kategori Şampiyonu oldu. Gürel, 2023 Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası’nda gösterdiği üstün performans ile 2023 FIDE Dünya Kupası’nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Dünya Kupası’nın en genç oyuncusu ve Türkiye’den Dünya Kupası’na katılan en genç oyuncu olan Ediz Gürel, ilk turda dünyanın en güçlü oyuncularından Büyükusta (GM) Velimir İviç’i 28 hamlede yenerek maçtaki performansıyla satranç otoritelerinin övgüsünü kazandı.