Yavuz: İktidar haklı taleplerimiz karşılamalı

Gıda enflasyonun bir türlü durmaması ve yaşanan ekonomik sorunların derinleşmesiyle beraber bu ramazan ayında emeklilerin keyfi kaçtı. Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Bir kilo hurmanın 5 bin liralara kadar çıktığına dikkat çeken Yavuz, böyle bir ortam emeklilerin ağız tadıyla iftar açamayacağını belirtti. Yaklaşan seçimlerin ardından iktidarın emeklilere yönelik vaatlerinin anlamsız kaldığını vurgulayan Yavuz, “İktidar mensupları şu anda pek çok basın yayın organında seçim sonrası için vaatlerde bulunuyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Emekliler yaşayabileceği bir ücret ve sağlık hizmetine kavuşmadığı sürece seçimlerde gerekeni yapacaktır. Taleplerimiz seçimden önce masaya yatırılıp çözülmediği sürece bu iktidara destek vermeyeceğiz” diye konuştu.
Ramazan ayında da emeklilerin yüzü gülmeyecek diyen Yavuz, “Bir kilo hurmanın 5 bin liraları bulduğu bir dönemde emekli maaşlarıyla keyifli bir iftar veya sahur yapamayacak emekliler. Emeklilerin sofrasında bu yıl hurma da zor olacak. Ramazan ayında emekliler aç kalacak. Arkasından da Ramazan Bayramı var bildiğiniz gibi. Bayram ikramiyesini de iktidar 3 bin liraya çıkarmakla övündü. Hangi parametreyle ölçerseniz ölçün anlamını yitirmiş bir bayram ikramiyesinden bahsediyoruz. Emekliler bayramı da yine buruk bir şekilde torunlarından kaçarak geçirecekler” dedi.
Bir sendikacı, muhalif bir bakış açışıyla değil bir yurttaş olarak da emeklilerin durumunun içler acısı halde olduğunu söyleyen Yavuz, “Emeklilerin hali gerçekten rezalet. İktidarın emeklilere yönelik uyguladığı ekonomi politikası çok kötü. Defalarca söyledik. Böylesi bir ekonomik tabloda emekli yurttaşların yaşama şansı yok. Önümüzdeki hafta salı günü bu konuyla ilgili ülkenin pek çok ilinde eş zamanlı basın açıklamaları yapacağız. İktidar mensupları şu anda pek çok basın yayın organında seçim sonrası için vaatlerde bulunuyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Emekliler yaşayabileceği bir ücret ve sağlık hizmetine kavuşmadığı sürece seçimlerde gerekeni yapacaktır. Taleplerimiz seçimden önce masaya yatırılıp çözülmediği sürece iktidara destek vermeyeceğiz. Artık emeklilerde bıçak kemiğe dayandı. Geçinemiyoruz, barınamıyoruz, sağlık hizmeti alamıyoruz. Geldiğimiz noktada iktidar bir an evvel bir düzenleme yapmazsa tüm emeklilerin tepkisini sandıkta görecektir” diye konuştu.