Yeni bir yıl, yeni umutlar

Koca bir yılı daha devirdik. 2023 yılı bizler için, ülkemiz için hiçte iyilikle anılacak bir yıl olmadı. Yıla kötü başladık, peşinde 6 Şubat’ta on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz, on ilimizi derinden etkileyen deprem felaketi geldi. Daha sonra iki turlu bir seçim süreci geçirdik. Parlamentomuz yenilendi, Cumhurbaşkanımız değişmedi.
Zor ekonomik koşulları yaşarken, yaşadığımız deprem dengeleri tamamen bozdu. Aradan geçen süre içinde kötü gidişe dur demek henüz mümkün olmadı. Çabalar devam ediyor. Ekonomiyi yönetenler, gireceğimiz yıl için çok umutlu konuşmuyorlar. Hedefleri 2025’e, 2026’ya çevirdiler. Yani anlayacağınız zor bir yıl bizi bekliyor.
Ekonomik ve sosyal değerlendirmeleri başka yazılarımıza bırakarak sizlerle ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın hislerimize tercüman olan iki şiirini yeni yılın hemen peşinden sizlerle paylaşmak istiyorum. Ünlü şairimizin birçok şiiri arasında seçtiğimiz bu eserler, gelecek yıla ilişkin olan hasretlerimizi, hislerimizi kapsıyor.
Memleket İsterim
Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun.
Tarancı usta, nasıl bir memleket istediğini bu güzel dizelerle dile getirirken, yeni yıla ilişkin beklentilerini de şöyle anlatıyor.
Yeni Yıl
Öyle bir yıl olsun ki;
Gök mavi dal yeşil, tarla sarı olsun
Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun
Öyle bir yıl olsun ki;
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun
Öyle bir yıl olsun ki;
Ne zengin, ne fakir, ne sen ne ben farkı olsun
Kış günü herkesin evi barkı olsun
Öyle bir yıl olsun ki;
Yaşamak sevmek gibi gönülden olsun.
Olursa bir şikayet ölümden olsun,
O da gençlerden uzak olsun
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUNTarancı’nın bu güzel temennilerine katılmamak mümkün mü? Elbette, biz de huzur içinde yaşayacağımız, gelecek korkusu olmayan, beklentilerimizin cevap bulduğu, barış ve güzellikle içinde bir ülke istiyoruz. Yıllardır süren gerginlikleri bir kenara bırakalım, televizyon haberlerini izlediğimizde kimsenin canının yanmadığı haberleri izleyelim.
Bakın yılın son günü öncesi, Süper Kupa finalinde yaşadığımız skandal ise 2023’ün skandal bir bitişine bizleri götürdü. Adamlar, Türkiye’ye geldiklerinde Anıt Kabir’i ziyaret etmezken, biz onların öle kralı için üç gün milli yas ilan etmiştik. Şimdi de, bizi Atatürk sevgimizle ölçmek cüretinde bulundular. Sizin çapınız, bizim sevgimizi ve minnet duygumuzu anlamaya yetmez hazretler (!).
Çok yorulduk, artık bir parça nefes alalım. Çok şey istediğimizi sanmıyorum. Bunlar, çağdaş, gelişmiş her ülkede sıradan olacak beklentiler. Madem ki; biz de büyük bir ülkeyiz, artık bizde bu sıradanlıklarla mutlu olalım.
Evet, bizde sizlere olabildiğince, yeni umutların filizlendiği, yeniliklerle ve güzelliklerle dolu yeni bir yıl diliyoruz.  Ailenizce geçireceğiniz sağlıklı, mutlu ve aydınlık günler diliyoruz.