Yeni yıla hamsi ile girmek…

Bu yılbaşını hamsi ile geçirmeyi düşünüyorum. Gölbaşı’ndaki bahçemde. Tam 2023’ü uğurlarken… 2024’e “Merhaba” derken hamsi ızgarasını yapmaya karar verdim. Aile içi dostlarımızla birlikte. Belki uğurlu gelir diye…
Karadenizli olup da hamsiden söz etmesek olmaz. Söz hamsiden açıldı. Denizde hamsi. Karada Çay…
Hamsi… Karadenizlinin vazgeçilmezi. Çay ise Karadenizlinin geçim kaynağı… Sevgili okurlar, Türkülere, şiirlere konu olan hamsi, Karadenizliye göre şimdi altın oldu, kuyumcuda satılıyor. Hamsinin kilosu 100 lira.
Gariban nasıl alsın, nasıl yesin?
Bu yıl Karadeniz’de hamsi yokmuş… Çarşıda satılan hamsi Gürcistan hamsisi…
Bizim balıkçı Gürcistan’a geçiyor, orada avlıyor, buraya getiriyor.
Özetle Karadenizli doya doya hamsi yiyemiyor. İnşallah Hamsi çoğalır hasret de biter.
*
Karadeniz’den söz etmişken Karadenizlinin içinde barındırmadığı hiçbir siyasi oluşum başarılı olamaz. Karadeniz’de hamsi ve çay kadar, siyasetçiler de önemlidir.
Çünkü Karadenizli Türkiye’nin çimentosudur.
Demokrasiyi elden bırakmadan; Hep lider, başbakan, Meclis başkanı, paşa, siyasetçi ve bürokrat yetiştirdi.
Çocuklarımızın eğitimine önem verdik. Devletimizin bize verdiği hizmetlerle yetindik, eksiklerini kendimiz tamamlamaya çalıştık. Teröre bulaşmadık, uyuşturucuya karışmadık.
Karadeniz’in birçok köyünde asfalt yoktur. Karadenizli bunu sorun yapmıyor, devletini suçlamıyor.
Bakabileceğimiz kadar çocuk yaptık. Okul yakmadık, devlete karşı gelmedik.
Hiçbir açılımın peşinden koşmadık, ayrıcalık istemedik. Hiçbir Karadenizlinin yakını, dağda terörist olmadı. Bizi bölmeye çalışanlara asla izin vermedik, barındırmadık.
Atatürk Cumhuriyetine gönülden bağlı kaldık. Çocuklarımızı asker ocağına davul- zurna ile gönderdik. Vatan toprağını korumak için cephede, en önde koştuk. Bu uğurda şehit olanları bağrımıza bastık. Bu özelliklerimizi korumaya da devam edeceğiz.
*
Siyasetin okulu olur mu? Gelin hep birlikte bakalım…
Rize ve Trabzon hep siyasetçi, işadamı ve başarılı insanlar yetiştirir. 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Trabzonlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rizeli, Eski Başbakan Mesut Yılmaz Rizeli, Cumhuriyet hükümetinin 7. Başbakanı Hasan Saka Trabzonlu, TBMM eski başkanı Necmettin Karaduman Trabzonlu, İzzet Akçal Demokrat Parti Milletvekili Yassıada’da Adnan Menderes’le birlikte yargılandı Rizeli, Erol Yılmaz Akçal Adalet Partisi Milletvekili Turizm Bakanlığı yaptı İzzet Akçal’ın oğlu da Rizeli, İzzet Akçal’ın yeğeni olur. Erol Yılmaz Akçal’ın da amcasının oğlu.
Biraz gerilere gidersek…
Osmanlı paşası Mehmet Ali Paşa 1813’te, Çayeli’nin Hemşin Köyü’nde doğmuş, Kaptan-ı Deryalık görevine getirilmiş. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 1853 Sadrazamlık yapmış.
Eski bakanlardan Tuncay Mataracı, İbrahim Tez, Hayati Yazıcı ve Yaşar Okuyan da Rize’den
Fahrettin Kurt, Eyüp Âşık, Erdoğan Bayraktar, Faruk Özak ve diğerleri Trabzonludur.
CHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın da kutsal topraklar olan Rize’den…
Örnekleri çoğaltabiliriz.
Trabzon ve Rize’den önemli siyasetçiler ve bürokratlar yetişiyor.
Türkiye’ye hizmet ediyorlar.
Mutlu Yıllar…