Yenimahalle’de cami ve cemevi inşaatında sona gelindi

Yenimahalle Belediyesi’nin vatandaşların isteği doğrultusunda yıprandığı için yıkıp yeniden yapımına başladığı Hacı Ziya Yaman Merkez Cami ve Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi inşaatında sona gelindi.
Kasım ayında açılması planlanan 2 bin metrekare inşaat alanına sahip Pir Sultan Abdal Cemevi, 2 kattan oluşurken, içerisinde toplantı salonu, konferans salonu, çok amaçlı salon, yemekhane, mutfak, derslikler ve kütüphane bulunacak.2 bin 269 metrekare arsa alanı olan Hacı Ziya Yaman Macunköy Merkez Cami ise bodrum, zemin ve 1. kattan oluşacak. Cami yanında da taziye evi ve revak alanı yer alacak.
YENİMAHALLE’DE KUTUPLAŞMAYA YER YOKHerkesin inancına saygı gösterdiklerini ve Yenimahalle’de kutuplaşmaya mahal vermediklerini dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlçemizde yaşayan herkesin dinine, inancına saygı gösteriyoruz. Bu inancımızın da geleneklerimizin de gereğidir. Biz Yenimahalle’de yaşayan her vatandaşımızın vergileri ile hizmet ediyoruz. Vergileri alırken nasıl kimseyi ayırt etmiyorsak hizmet ederken de ayırt etmemeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi ancak böyle tesis edebiliriz. Türkiye’de devlet parasıyla Cem Evi yapan ilk belediye başkanıyım. Batıkent SerçeşmeCemevi bugün o bölgedeki tüm Alevi yurttaşlarımızın evi haline geldi. Pir Sultan Abdal Cemevi de yaranmıştı ve halkımızın ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyordu. Yeni haliyle Batıkent’te yaşayan hemşerilerimize yakışır bir ibadethane olacak” dedi.
KASIM AYINDA AÇILMASI PLANLANIYORHacı Ziya Yaman Merkez Cami ve Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi’ninyıprandığını ve bu yüzden de yeniden yapılmasının gerekli olduğunu söyleyen Yaşar, “Macun ve Ergazi mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın eskiyen ve ihtiyacı karşılamayan cami ve cemevinin yenilenmesi taleplerini yerine getirdik. Geçtiğimiz aylarda inşaat çalışmalarını başlattığımız iki ayrı ibadethanemizin yapımını kısa sürede tamamladık, İnşallah Kasım ayında da Yenimahallelilerin hizmetine açacağız” diye konuştu.