Yerlikaya: 309 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul’daki medya temsilcileriyle Beşiktaş Four Seasons Otel’de bir araya geldiği programda, başta terör, organize suçlar, uyuşturucu, göçmen kaçakçılığı, siber suçlar ve asayiş olmak üzere yaptıkları operasyonları ülkenin dört bir yanında aralıksız sürdürdüklerini, şafak vaktinde de gün batımında da suç ve suçlularla mücadeleye devam ettiklerini söyledi.
İçişleri Bakanlığı önündeki terör saldırısı girişimini “bölücü terör örgütünün can çekişmesi” olarak niteleyen Yerlikaya, şunları kaydetti:
“İçinde bulundukları çaresizlik, terörün çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Saldırı girişiminden hemen sonra başlattığımız Kahramanlar Operasyonlarıyla ülkemizin dört bir yanında teröristlere karşı sürdürdüğümüz amansız mücadelemizin hiç durmadan, duraksamadan devam ettiğini gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. İçişleri Bakanlığı olarak biz içeride, Milli Savunma Bakanlığı sınır boylarında ve ötesinde, MİT istihbarat faaliyetleri ve nokta operasyonlarıyla, hep birlikte teröre karşı mükemmel bir uyum içinde çalışıyoruz.”
Bakan Yerlikaya, Bakanlığa yönelik saldırı girişiminde bulunan her 2 teröristin de Suriye’den geldiği tespit edildikten sonra Irak ve Suriye’de, özellikle Fırat’ın doğusunda olmak üzere PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı ve enerji tesislerinin hava unsurları tarafından bombalandığını kaydederek, “Hainler yaptıklarının bedelini ödeyecekler.” dedi.
Bakan Yerlikaya, teröristlerin Suriye’den paramotorla gelmiş olmasının güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi.
“Ankara’daki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Suriye’den paramotorla gelmeleri güçlü ihtimal. Paramotoru şu an için bulamadık.” diyen İçişleri Bakanı, “Alçak irtifa güvenliğini sağlama yönünde bir gayretimiz var.” ifadelerini kullandı.
Son 120 günde terör örgütlerine yönelik İHA’lar, SİHA’lar ve İKU’ların 21 bin 459 saat uçuş gerçekleştirdiğini aktaran Yerlikaya, şunları söyledi:
“Bu dönemde bölücü terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik 1132 şehir, 54 bin 598’i kırsalda olmak üzere 65 bin 730 operasyon yapıldı. Kırsalda gerçekleşen operasyonların 26’sı büyük, 189’u orta, 54 bin 383’ü küçük operasyonlardı. Kırsalda ve şehirde PKK’ya yönelik yapılan tüm operasyonlarda 309 terörist etkisiz hale getirildi. 38’i ölü, 208’i sağ, 4’ü yaralı, 59’u teslim. 1810 şüpheli gözaltına alınırken, 433’ü tutuklandı, 336’sı hakkında adli kontrol kararı verildi.”
Organize suç örgütlerine yönelik operasyonlar
Bakan Yerlikaya, öncelikli hedeflerinden birinin de ülkeyi organize suç örgütlerinden temizlemek olduğunu vurgulayarak, kararlılıklarının en açık göstergesinin aralıksız sürdürdükleri operasyonlar olduğunu, anlık bilgilendirmelerle güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonları hem medyayla hem de vatandaşlarla paylaştıklarını kaydetti.
Bakan Yerlikaya, “Son 120 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 378 operasyonda 2 bin 874 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 702’si tutuklandı, 594’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Bu kapsamda 7’si ulusal 31’i yerel olmak üzere 38 mafya tipi organize suç çetesi çökertildi.” bilgisini verdi.
Uyuşturucuyla mücadelede bu kararlılıklarını gösteren rakamları da paylaşmak istediklerini dile getiren Yerlikaya, uyuşturucu suçunu terörle eş değer gördüklerinin altını çizerek, “Son 120 günde uyuşturucuyla mücadelede 80 bin 572 operasyon düzenledik. 98 bin 198 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 8 bin 379’u tutuklandı. 3 bin 422’si hakkında adli kontrol kararı verildi.” diye konuştu.
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına ilişkin son gelişmeleri de paylaşan Bakan Yerlikaya, 9 polisin açığa alındığını söyledi.
Bakan Yerlikaya, “Suça bulaşmış kim varsa; sivil, memur… Kararlıyız. Suç örgütlerini yaşatmayacağız.” dedi.
Yerlikaya, çağın en önemli küresel sorunlarının başında göçün olduğunu, Türkiye’nin de bu küresel sorunla mücadele eden ülkelerin başında geldiğini ifade etti.
Asıl mücadele alanlarının düzensiz göç, göçmen kaçakçılığı ve organizatörleri olduğunu aktaran Yerlikaya, “Son 120 günde Türkiye genelinde göçmen kaçakçılığına yönelik 2 bin 397 operasyon yapıldı. Göçmen kaçakçılığı faaliyeti yürüttüğü şüphesiyle 3 bin 975’i yakalanırken, bunların 1225’i tutuklandı. 465’i hakkında adli kontrol kararı alındı. Bunlara göz açtırmayacağız.” dedi.
Yerlikaya, düzensiz göçmenlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Operasyonlar sonucu 120 günde 112 bin 404 düzensiz göçmen yakalandı. Bunların 48 bin 339’u ülkelerine deport yani sınır dışı edildi. Geri kalan diğer düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemleri de devam ediyor. İstanbul’da yapılan sıkı denetimler sonucu -çok güzel bir müjde bu- yakalanacağını anlayan vize ve vize muafiyeti veya ikamet süresi biten 120 bin 531 yabancı ülkemizden ayrıldı. Bu çok önemli. Biz sahada düzensiz göçmenle ilgili mücadelemizi arttırdıkça-vizesi bitmiş, ikamet izni bitmiş, artık kalışı yasal olmayan bir yabancıya düzensiz göçmen diyoruz- 120 binin üzerindeki sayı ülkelerine geri döndü. Hudut birliklerimizin başarılı çalışmalarıyla sadece son 120 günde 80 bin 946 düzensiz göçmenin sınırlarımızdan girişi engellendi.”