Yerlikaya’dan spor kamuoyuna çağrı

Trendyol Süper Lig’in 15. Hafta maçında MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor Ankara Eryaman Stadyumu’nda karşı karşıya gelmiş ve mücadele 1-1 sona erdikten sonra MKE Ankaragücü Kulüp Başkanı Faruk Koca ve beraberindekiler sahaya inerek maçın hakemi Halil Umut Meler’e saldırmıştı. Ankara Acıbadem Hastanesi’nde tedavi altına alınan Meler’in aldığı darbe sonucu gözünde şişlik ve elmacık kemiğinde çatlak teşhisi konuldu. Halil Umut Meler’i hastanede ziyaret eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi  ve hakem arkadaşları ziyaret sonrası açıklamada bulundular.
Bakan Yerlikaya, “Başta futbol olmak üzere tüm spor dallarında biz birliğimizi, beraberliğimiz, sevgimizi en güzel şekilde yansıtabileceğimiz şekilde bu spor müsabakalarını yapalım” ifadeleri ile tüm spor kamuoyuna birlik, beraberlik çağrısında bulundu.
İçişleri Bakanı Yerlikaya, ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Meler ile telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi. Yerlikaya, “ Ankaragücü – Rize maçından sonra yaşananlar bizler için, ülkemiz için, futbol camiamız için büyük bir üzüntüydü. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz ama Halil Umut Meler hakemimize yapılan o şiddet hepimizin tepkisini çekti. Şiddetle kınıyoruz. Gereği yapıldı. Sabah mahkeme kararlarını biliyorsunuz. Az önce kıymetli hakemimizi ziyaret ettim. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Bütün hakem camiamıza geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Temennimiz bir daha sporda hiçbir şekilde şiddettin olması. Biz hamaset için mi söylüyoruz, sporun birlik, beraberlik, kardeşlik olduğunu. Fair play’i niçin söylüyoruz. Karar hoşumuza gitmeyince başka bir şeye mi dönüşmemiz gerekiyor. Böyle enstantaneleri görmeyi hak ediyor muyuz biz. Artık konu mahkemede. Mahkeme süreci devam ediyor. Sizler de bizler de mahkemede neler olacağını göreceğiz. Adalete inanıyoruz. Başhekimimiz bilgileri paylaştı. Sayın Cumhurbaşkanımız telefonla görüştü ziyaret sırasında hakemimizle. Süreci takip ettiğini söyledi. Geçmiş olsun dileklerini belirtti. Hakemimizle ilgili şu andaki durumuyla bilgileri de aldık. Başından itibaren süreci aziz milletimize aksettiren bütün basın mensuplarımızı da tebrik ediyorum. Başta futbol olmak üzere tüm spor dallarında biz birliğimizi, beraberliğimiz, sevgimizi en güzel şekilde yansıtabileceğimiz şekilde bu spor müsabakalarını yapalım” ifadelerini kullandı.
TFF LİGİN DEVAMI İLE İLGİLİ BUGÜN TOPLANTI YAPACAK
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de yönetim toplantısı sonrası liglerin devamı ile ilgili kararı vereceklerini söyledi.
Başkan Büyükekşi, “Bugün Halil Umut Meler hocamızı ziyaret ettik. Dün gece anında hızlı şekilde toplandık. Yine hızlı şekilde buraya geldik. Sağlık durumu iyi. İnşallah yarın taburcu olacak. Hocamızın 10 günlük bir yavrusu var. Bir an önce ailesine gitmek, İzmir’e dönmek istiyor. Bu yapılan saldırı gerçekten hepimizi çok derinden üzdü. Çok üzülüyoruz. Bu tür konularla keşke burada olmasaydık.
Biz TFF olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında 2024 Avrupa Şampiyonası’na katıldık. Vatandaşlarımızı onurlandırdık, gururlandırdık. 2032 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği aldık. Bu iş kesinlikle, bu unutulmaması lazım. Bunun bir milat olması lazım. Akşam yeter dedim. Buraya gelmemiz sadece bir geçmiş olsun için değil. Önemli görüşmeler yapacağız. Bakanlarımızla önemli görüşmeler yapacağız. Bu olayın her türlü gerek suçluları gerekse buna sebep veren tüm paydaşları buradan tekrar bir kendilerine gelmesini özellikle tüm kamuoyundan talep ediyorum.”
Yarın (bugün)TFF toplantımız var. Yönetim toplantımızda tüm konuları açıklığıyla ligin nasıl devam edeceğiyle ilgili, ne kararlar alacağımızla ilgili daha detaylı bilgiler vereceğiz. Kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bugün temaslarımızı yapalım. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Bu oldu, 2 hafta sonra tekrar aynı hale döndü, bunu kabul etmiyorum” diye konuştu.
 ‘FUTBOLU DÜŞÜNECEK DURUMDA DEĞİLİZ’Hakem arkadaşları da  Halil Umut Meler’i Acıbadem Ankara Hastanesi’nde ziyaret etti. Ziyaretten sonra hakem Arda Kardeşler ve Mete Kalkavan açıklamada bulundu. Arda Kardeşler, Halil Umut Meler’in sağlığına kavuştuğunda tüm hakemler bir araya gelerek gelecekleri ilgili kararı açıklayacaklarını ifade etti.
Arda Kardeşler, “Yaşananları herkes gördü. Söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. Federasyon ve MHK alacağımız her kararda bizleri destekleyeceklerini belirterek ligleri ertelediler. Şu anda futbolu düşünecek durumumuz yok. Halil Umut Meler’in yanındayız. Sağlığına kavuştuğunda tüm hakemler bir araya gelerek geleceğimizle ilgili kararımızı açıklayacağız” ifadelerini kullandı.
Mete Kalkavan ise “Hakkında iftira atılması, küfür edilmesi, temelsiz yalanlar uydurulması serbest olan tek kurum maalesef hakemlik kurumudur. Tamamen insani olan hata yapabileceğimiz gerçeği, ortadan kalkmıştır hiçbir meslek sahibi mesleğini icra ederken, bu kadar hakaret ve müdahaleye maruz kalmamıştır. Hakemlerin sessiz kalmasının sebebi üzerlerine atılan iftiralardan korkmamaları değil mesleklerine olan saygılarıdır. Bugün daha net görülmüştür ki, mesleğimize duyduğumuz saygı resmen bize karşı bir şiddet sarmalına dönüşmüştür. Önceliğimiz arkadaşımızın bir an önce sağlığına kavuşması ve ailesine ulaşmasıdır. Bahsettiğim sürdürülemez ortamın çözümü için atılacak adımların özellikle takipçisi olacağız” diye konuştu.