Yoksulluk sınırının çok altında kaldı

Milyonlarca memurun merakla beklediği 2024 ocak ayı zam oranı belli oldu. Memur ve memur emeklilerinin aralık ayı enflasyon oranıyla birlikte alacakları enflasyon farkı yüzde 29,79 oranında olacak. Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece ocak ayındaki zam oranı yüzde 49,25 olacak. Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, maaşlara yapılan zamdan fazla çarşı pazara zam geldiğini belirterek “Daha maaşları almadan eridi bitti” değerlendirmesini yaptı.
Büro İş Sendika’sı olarak bu Cuma günü konuya ilişkin bir basın açıklaması yapacaklarını belirten Hamzaçebi, “Bu zam neye yetecek? Market raflarına asgari ücretin belirlendiği gün yüzde 50’nin üzerinde zamlar geldi. Bizler daha ilk zamlı maaşı bile alamadan maaşlarımız eridi. Bazı marketler gece etiket değiştirmek için işçi tuttu. Yani verilenden daha fazlası memurun emeklinin cebinden çıkmış durumda.  Aynı şekilde devlet kendi alacaklarına yüzde 50’nin üzerinde bir zam yaptı. Yeniden değerleme oranına 58,46 oranında zam yaptı. Bizlere de TÜİK’in uydurduğu enflasyon oranında bir zam yapıldı. Maliye Bakanı da çıktı beklediğimiz gibi bir enflasyon oranı çıktı dedi. Sizin belirlediğiniz oranı TÜİK ayarladı” dedi.
Birleşik Kamu AR’ın araştırmasına geçtiğimiz ay yoksulluk sınırının 47 bin lira sınırına yaklaştığını hatırlatan Hamzaçebi, “Yoksulluk sınırı 47 bin liranın üzerinde önümüzdeki ay daha da yüksek olacak. En düşük memur maaşı 22 bin olacak demişlerdi ama bekar ve çocuğu olmayan memurlar 20 bin 300 lira aldı geçen yıl. Şimdi yüzde 49,25 oranında zam sonrası 33 bin lira en düşük maaş olur. Yoksulluk sınırı nerede 33 bin nerede. Memurun maaşı daha cebe girmeden eridi” söyleminde bulundu.