Yumaklı: 5 milyon 2023 fidan toprakla buluşacak

Milli Ağaçlandırma Günü Etkinlikleri Tanıtım Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla gerçekleşti.
Behiçbey Orman Fidanlık Müdürlüğü’ndeki “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Etkinlikleri Tanıtım Toplantısı”nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Yumaklı, orman teşkilatının, vatanın her karış toprağını ağaçlandırmak için çok büyük bir çaba ve gayret içinde olduğunu belirterek ağaçlandırma faaliyetlerinin bütün toplum tarafından sahiplenilmesi gerektiğini söyledi.
Yumaklı, son 21 yılda ormancılık yatırımları 90 milyar 500 milyon liraya ulaştığının altını çizerek şunları söyledi; “Bu kapsamda yıl sonuna kadar son 21 yılı aldığımızda dikeceğimiz fidanların sayısı yaklaşık 7 milyara ulaşacak. Böylece ülkemiz, dünya ortalaması olan yüzde 30’un üzerine çıkacak. 268 bin 113 orman köylümüze yaklaşık 15 milyar liralık ORKÖY verildi, kanuni düzenlemelerle orman köylümüze önemli avantajlar salanmış oldu”
 “ORMAN YANGINLARINI HALKIMIZIN GÜNDEMİNDEN ÇIKARMAK İSTİYORUZ”Erozyon ile mücadeleye değinen Yumaklı, son 21 yılda 1 milyon 176 bin hektarda çalışılarak 56 yılda yapılanın yaklaşık 2,5 katı çalışma gerçekleştirildiğini söyleyerek orman yangınlarında İHA’ları kullanan Avrupa’da ilk, dünyada ikinci ülkenin Türkiye olduğunun altını çizerek şunları söyledi;  “Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye yangınla mücadelede en başarı ülke. Sağlanan alt yapı sayesinde yangına müdahale süresini 45 dakikadan 11 dakikaya indirdi, hedefimiz ise 10 dakika Yılın ilk 10 ayında 2 bin 430 orman yangını meydana geldi, 14 bin 250 hektar orman alanı etkilendi. Yangınlardan 546’sını yani nerdeyse her 4 yangından 1’ini İHA’lar tespit etti. 100 hektardan büyük alanı etkileyen 17, 500 hektardan büyük alanı etkileyen 5 yangın meydana geldi. Her yıl, orman yangınlarıyla mücadele stratejimizi gözden geçiriyoruz. Yıl bitmeden 2023 yangınlarının değerlendirmesi hem de önceki yıllarla kıyaslama, önümüzdeki yılların simülasyonu yapılarak yangın sezonunu halkımızın gündeminden büyük oranda çıkarmak istiyoruz.”
‘TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIMIZ HER FİDAN CUMHURİYETE BAĞLILIĞIMIZIN GÖSTERGESİ OLACAK’Yumaklı, bu yıl toprakla buluşturacakları her fidanın, Cumhuriyet’e ve onun değerlerine bağlılıklarının göstergesi olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Findanlıklarımızda 1000 türün üzerinde yıllık 275 milyon fidan üretimi yapılıyor. Daha yeşil bir Türkiye için, ideallerimize ulaşmak için fidanlıklarımızda ürettiğimiz fidanların önemi büyük. Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyet’e Nefes’ mottosuyla yola çıkıyoruz. 11 Kasım’da 81 ilde Cumhuriyet ormanları kurulmuş olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşuna 100 ağaç hediye edeceğiz. Kurumlarımız 11 Kasım’da bu fidanları toprakla buluşturacak. 11 Kasım’da binlerce vatandaşımızla ülkemizin dört bir yanında oluşturacağımız 2023 fidan dikim yerinde 5 milyon 2023 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.”
Geleceğin daha yeşil olması ve etkinliği hep birlikte gerçekleştirmek üzere vatandaşları bulundukları illerdeki fidan dikim organizasyonlarına davet eden Yumaklı, Orman yangınlarıyla sıkça gündeme gelen “ağaçlandırma metodolojisi” konusunda aralık ayının ilk haftasında uzmanlardan oluşan bir çalıştay gerçekleştireceklerini de belirterek, “Her ağaç her yerde yetişmez konusunun bilimsel zemine oturtulmasını ve artık bu tartışmanın uzmanı olmayan kişilerin konuşma metinlerinden çıkarmak istiyorum. Ağaçlandırma metodolojisi, hangi bölgede hangi ağaç ya da iklim koşullarına göre ne tür ağaçlandırma yapılması gerektiğine ilişkin konular bu çalıştayla netleşmiş olacak” dedi
Konuşmasının ardından Yumaklı, fidanlığı gezerek basın mensuplarına fidan hediye etti.