7 senelik rüya gerçek oldu

“Kompresör, Vakum ve Basınçlı Gaz Ekipmanları Derneği”nin (KOMSAD) kurulması için Air World Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Murat Alişiroğlu’nun önderliğinde 11 ay önce yapılan çalıştayla yola çıkıldı. Eğitim faaliyetleri düzenleyecek, kaliteyi ön plana çıkartacak, standartların ve mevzuatın oluşturulması ve revize edilme süreçlerine katkı sağlayacak ve müdahil olacak dernek, Temmuz 2023’te Alişiroğlu’nun başkanlığında kuruldu. KOMSAD, sektörün dış ülkeler ile olan iş birliğini organize etmeyi, uluslararası çalışmaların içinde yer almayı da hedefliyor. KOMSAD’ın ilk olağan genel kurulu, 5 Aralık’ta demokrasi şöleniyle gerçekleşti. Kurucu Başkan Alişiroğlu, başkanlığı Yakup Tüfekçi’ye devretti. Genel kurulun yapıldığı akşam ise Ankara Hilton İn Garden Otel’de sektörün öncülerine yakışır bir gala gecesi düzenlendi. Sektör temsilcileri geceye yoğun ilgi gösterdi. Gecenin açılış konuşmasını yapan KOMSAD kurucu başkanı Alişiroğlu, Türk basınçlı hava sektörü Air World Türkiye dergisiyle beraber bir araya geldi ve 7 yıllık çalışmamızın sonunda bunu derneğimizle taçlandırdık” dedi.
“30 YILDIR KURULAMAYAN BİR DERNEKTİ”Türkiye’de 30 yıldır kurulamayan bir dernek olduğunu vurgulayan Alişiroğlu, “Basınçlı hava sektörü bu konuda bir destek verdi. Ben de bir misyon üstlendim. Derneğimizin kurulmasının amacı Türkiye’deki standartı yükseltmek, Çin malıyla ilgili konulara değinme. Kamu kurumlarında adrese teslim şartnamelerle ilgili yaptığım mücadelelere sektörümüz destek verdi. Bu desteği tüm sektöre yaymaya çalıştım ifadelerini kullandı. Alişiroğlu’nun ardından söz alan yeni başkan Yakup Tüfekçi de “Umarım yeni kurulmuş bir dernek olarak hızlıca hem sektörel sorunlara derman olmaya çalışacağız hem de sektörümüzün daha iyi noktalara gelmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
‘GECİKMİŞ BİR KURULUŞ’Daha sonra Makina İhracaatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu söz aldı. Karavelioğlu, “Bu gecikmiş bir kuruluştur. Bir gün bütün işlerin makineler tarafından yapılacağını düşündüğümüze göre bir ülke için bundan daha önemli bir sektör yoktur” diye konuştu. Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran’da konuşmasında “21. yüzyıl rekabette farklı bir yüzyıl. 21. yüz yıl rekabette işbirliği ve organizasyonlarını geliştirme yüzyılı. Dünyanın koca şirketleri, bu işbirliklerini yaparken Türkiye’de onlardan çok daha ihtiyacı olan kuruluşlar, bu işbirliklerini yapamaz mıyız? Bakalım KOMSAD, bu becerisini hayata geçirebilecek mi?” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından ahde vefa ödülleri sahiplerini buldu. Dalgakıran Kompresör’ün kurucusu Ömer Dalgakıran’a ödülünü, Alişiroğlu takdim etti. ERCOM Kompresör’ün Kurucusu Nihavent Karamık da ahde vefa ödülünün sahibi oldu. Karamık ise Adnan Dalgakıran’a ödülünü takdim etti. AYKOM Kompresör’ün kurucusu ve Alkın Kompresör’ün de sahibi Özen Tujümet’e İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ödülünü takdim etti. Özen Kompresör’ün Kurucusu Mehmet Özen, Mikropor A.Ş.’nin Kurucusu Kemal Yazıcı, Yakut Kazan’ın Kurucusu Yavuz Türkücü de ahde vefa ödülüne layık görüldü. Öte yandan Türkiye’de basınçlı hava sektörüne hizmet etmiş büyüklerimizden Tamsan kompresörün kurucusu Yaşar Bekeç, Sarmak Kompresörün Kurucusu Turgay Saraçoğlu, Yiğitsan Kompresör’ün Kurucusu Muzaffer Şengül’ün ahde vefa ödülü de yakınlarına sunuldu. Basınçlı hava sektörüne filtre imalatı ile başlayan Mehmet Erdem Alpay da ahde vefa ödülünü sahibi oldu. Sponsor olan firmalara verilecek ödülleri de derneğin yeni başkanı Yakup Tüfekçi takdim etti:
Platinum Sponsor: Mikropor A.Ş.- Sn. Volkan Ayhan Platinum Yaka Kartı Sponsor: Yiğitsan A.Ş. Sayın Hakan Şengül Pırlanta Sponsor: Dalgakıran Makina San.Aş.- Nuri Kara Yakut Sponsor: Yakut Kazan Mak.San.A.Ş. Yavuz TürkücüAltın Sponsor : 1- İdeal Makina – Alparslan Tekin 2-Global Kompresör- Ömer Ata Gümüş Sponsor: Delta Endüstri -İlker Akçay , Merkez Motor – Kerim KoçBronz Sponsor: Maksimum Makina San.- Alper Yıldız, Filsan Filtre Den- Serdar Kırçiçek, Arnika Co.Aş. – Barış YukaSes ve Sanatçı Sponsoru: Yiğittaşlar A.Ş.- Hakan Yiğitaş