Akçam: Site ve apartman aidatları çıldırdı!

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, konutta yeni krize dikkat çekerek, site ve apartman aidatlarının çıldırdığını bildirdi. Akçam, adım adım kışa yaklaşırken konut sektörünün yeni bir kriz ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.
Başkan Akçam, çıldıran site ve apartman aidatlarının temel nedeninin doğalgaz, elektrik ve sudaki maliyet artışının yanı sıra personel giderlerindeki artış olduğuna dikkat çekti.
KONUTTA “AİDAT” ÇIKMAZI DERİNLEŞİYORATEM Başkanı Hakan Akçam, apartman ve sitelerde durdurulamayan fahiş aidatlarla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Kasım ayında toplantı yapacağını öğrendiklerini bildirerek gündemin en önüne çıkacak olan fahiş aidat artışları konusunda şöyle dedi: “Maalesef site ve apartman aidatları çıldırdı ve yeni bir kriz olarak gündemi işgal etmeye başladı.
Doğalgaz, elektrik, su ve personel maliyetleri son dönemde olağanüstü artınca, apartman ve site aidatları da neredeyse kira seviyelerine yaklaştı.
KİRACILARI ŞİMDİ DE YÜKSEK AİDATLAR VURDUAidat ödemelerinin daire başına 5 bin TL’ye geri bıraktığı yönünde feryatlar yükseldi. Bu durum başta kiracılar olmak üzere apartman ve site sakinlerini vurmaya başladı.
Asgari ücrete yapılan artışın yanı sıra doğalgaz, elektrik, su ve temizlik malzemeleri gibi genel giderlerde yaşanan olağanüstü zamlar aidatlarda büyük yükselişlere yol açtı. Özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarının geçen kışa göre aşırı zamlanması birçok apartman ve sitelerde aidatların yüzde 200’lere varan oranlarda yükselmesine yol açtı.
Elbette yükselen aidatlar özellikle ev kiralarını ödemekte zorlanan kiracıları vurdu.”
Bu arada ATEM Başkanı Hakan Akçam, site ve apartmanlara hizmet alımlarında KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi yönünde alınacak bir kararın aidatlarda ateşi düşürebileceğini de kaydetti.