Ankara’ya göç eden depremzede kadınlar ve gençler çalışma hayatına kazandırılıyor

Ankara İline Göç Eden Depremzede Kadınlar ve Gençlerin Çalışma Hayatına Kazandırılması Projesi hayata geçirildi. Proje açılış ve tanıtımına çok sayıda temsilci katılırken,  ANKESOB Genel Sekreteri Erdoğan Özen, Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası Başkanı Şahap Yılmaz da toplantıda yer alarak projeye destek verdi.
6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen yıkıcı büyük deprem sebebiyle 11 ilimizde can kayıpları, yaralanma fiziksel ve psikolojik etkilenmeler oluşmuş, depremden etkilenen vatandaşlarımız maddi ve manevi çok büyük kayıplar yaşamıştır. Bölgedeki hasarın onarılması için çalışmalar devam ederken, kayıplar yaşayan birçok vatandaşımız iş bulma, güvenlik, temel ihtiyaçlarını gidermek için ve yaşadıkları travmayı atlatabilmek için şehirlerini terk etmiş ve iç göçe yönelmiştir.
Hayata geçirilen proje ile Ankara’ya göç eden depremzedelerin en acil ihtiyaçlarının başında bir an önce çalışma hayatına başlayarak maddi bağımsızlıklarını kazanmak ve aile bütçesine katkıda bulunarak yaşam seviyelerini en az depremden önceki durumuna getirmek gelmektedir. Şüphesiz ki yeni geldikleri bir ortamda iş bulabilmek ve çalışmak için mutlaka desteğe ihtiyaçları olduğundan depremzede kadın ve gençlerimizin, kalifiye hale gelmesi ve gelişmelerine destek olacak eğitim ve sertifikaların alması ve bu eğitimlerin sonunda istihdamlarının sağlanması hedeflenmektedir.
İçişleri Bakanlığı Sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Kocaçınar Hayatboyu Öğrenme ve Aktif Yaşama Destek Derneği, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve sektörün de desteğiyle “Ankara İline Göç Eden Depremzede Kadınlar ve Gençlerin Çalışma Hayatına Kazandırılması Projesi” hayata geçirilmiştir. 20 Eylül 2023 tarihinde açılışı yapılan proje ile Bilgi Teknolojileri alanında teorik ve uygulamalı olarak yapılacak bu çalışmanın sonunda depremzede vatandaşlara büyük katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.