Avukatlar Sıhhiye’den Yargıtay’a yürüdü

Yargıtay’ın, TİP Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerine suç duyurusunda bulunmasına tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) çağrısıyla bir araya gelen avukatlar, Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’nden Ahlatlıbel’deki Yargıtay binasına yürüdü. Yürüyüşe katılan avukatlar, ilk olarak saat 09.05’te Ankara Adliyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Avukatlar saat 09.30’da Sıhhiye’den yürümeye başladı. İlk olarak TTB binasına giden avukatlar adına konuşan TBB Başkanı Erinç Sağkan, şunları söyledi:
“Atatürk’ün en büyük mirasım dediği Cumhuriyetin temeli hukuk devleti olmasından geliyor. Bugün hukuk devletinin maalesef ki anayasanın ihlal edilerek en ağır şekilde aşındırıldığı tarihsel bir süreci yaşıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz süreç basit bir hakim içtihat farklılığı gibi yorumlandığı bir konu değildir. Süreç, kurumlar arasındaki çekişme olarak adlandırabileceğimiz bir kısır tartışma da değildir. Süreç, anayasanın ikinci maddesinin açıkça yok sayıldığı, artık bir hukuk devleti olup olmadığımızın tartışıldığı ve buna karar verileceği bir süreçtir. O yüzden tarihi bir sorumluluğumuz var ve aldığımız mirası hakkıyla yerine getirebilmek adına Türkiye’de savunmayı temsil eden avukatlar olarak bugün sesimizi ve sözümüz yükseltiyoruz.”
Yürüyüş boyunca ‘Hukuk siyasetin oyuncağı olamaz’ ve ‘Darbeye hayır’ sloganları atıldı.
Avukatlar, saat 15.00 sularında Yargıtay binasına ulaştı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından Yargıtay’ın önüne Anayasa kitapları bırakıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Yargıtay önüne geldi.