Başkentin yeşil alanları artıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin dört bir tarafında yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde Çankaya ilçesinde bulunan Lodumlu Rekreasyon Alanı ile 22 parkın açılış ve tanıtım töreni gerçekleştirildi.
Törene; siyasi partilerin yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları, ilçe başkanları, ABB meclis üyeleri ile bürokratları, Sivil toplum kuruluşları, odalar, Ankara Kent Konseyi yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
“BÖYLE BİR DEĞERLİ ALANIN HALKA KAZANDIRILMASI YÖNETİM ANLAYIŞIMIZDAKİ FARKLILIĞI GÖSTERİYOR”Törende yaptığı konuşmasına Lodumlu Rekreasyon Alanı’nın özelliklerinden bahsederek başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Beytepe bölgesine değer katacak Lodumlu Rekreasyon Alanı 130 bin metrekareden oluşuyor. Burayı 55 milyon lira sözleşme bedeliyle tamamladık. 2450 adet ibreli ağaç, 2450 adet yapraklı ağaç ve 7000 adet çalı ile kurulan parkımızda 1600 metre bisiklet yolu, 600 metrekare kaykay parkuru, futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu, fitness alanı ve çocuk oyun alanları bulunuyor. Aynı zamanda, Ankara Büyükşehir Belediyesinde yeni dönemde açılışları yapılan kreşlerimizin sayısını, buradaki kreşimizle 19’a yükseltiyoruz. Parkımızın içerisinde bağımsız bir binada oluşturduğumuz 90 çocuk kapasiteli kreşimizde 6 adet sınıf, uyku odaları, serbest oyun alanları ve yemekhane yer alacak. Yine, parkımızda bulunan Emekliler Lokali ise, içerisinde eğitim temalarının da bulunduğu sosyal bir alan olarak kıymetli emeklilerimize hizmet edecek” dedi.
Yeşili önceleyen çalışmalara devam edeceklerinin altını çizen Yavaş, “Geçtiğimiz ay Keçiören’de Hacı Kadın Kent Ormanı’nı yenileyip halka kazandırmıştık. Birkaç hafta önce ise Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanının açılışını Gölbaşı ilçemizde yaptık. Bugün de burada, 215 milyon lira maliyetle toplam 750 bin metrekarelik 22 parkımızın ve Lodumlu Rekreasyon Alanı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Bulunduğumuz bölge Ankara emlak piyasasının en değerli alanlarından biri. Bizler de burayı imara açıp gökyüzüne uzanan beton yapılar yapılmasına izin verebilirdik. Çeşitli rant gruplarıyla iş tutup emsal artışlarıyla birilerini ihya edebilirdik. İşte böyle bir değerli alanın büyük bir rekreasyon alanı olması, halka kazandırılması, halk için kullanılacak olması, yönetim anlayışımızdaki farklılığı gösteriyor” açıklamalarında bundu.
“HER ZAMAN HALKIMIZIN MUTLULUĞU VE SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”“Bizler, 4,5 yıl bizler rant için çalışanlardan olmadık ve hiçbir zaman olmayacağız” diyerek konuşmasına devam eden Yavaş, “Bizler halk için çalışanlardan olduk ve her zaman halkımızın mutluluğu ve sağlığı için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim en büyük vaadimiz bereket ve huzur oldu. Çünkü biz, bu parkta oynayan bir çocuğun gülüşünün, temiz hava alarak spor yapan bir hemşehrimizin sağlığının, sosyalleşen ve mutlu olan bir emeklimizin huzurunun hiçbir parasal değerle satın alınamayacağını çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.
Yavaş, kentin huzuruna yatırım yapmaya devam edeceklerini belirterek “Onlar istedikleri kadar betondan, plastikten yapılmış proje arasınlar; biz içerisinde insan olan, mutluluk olan, huzur olan hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Onlar istedikleri kadar çöp yatırımları eser olarak sunmayı, halka pahalı su ve pahalı otobüs bileti satıp parasını heba edecek hayali işleri proje diye sunsunlar. Biz ranta değil, kentin huzuruna yatırım yapmaya devam edeceğiz. BAKAP açılışında söylemiştim; burada bir kez daha tekrar ediyorum: Kimileri tarlayı arsaya çevirip rant üstüne rant götürürken kimileri de arsayı tarlaya çevirir, üretir ve yeşil alana çevirir, vatandaşını düşünür. İşte bizim farkımız budur… İşte bizim vizyonumuz budur… Biz betonda değil, yeşilde yarışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
“HİÇ KİMSEYİ AYIRT ETMEDEN BİR DÖNEM DAHA HİZMET ETMEK İSTİYORUZ”Lodumlu Rekreasyon Alanı’nın ve Çankaya ilçesine kazandırılan 22 parkın Ankara’ya hayırlı olmasını dileyen Yavaş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:      
“Ankara’mıza yaklaşık 4,5 yıldır hizmet ediyoruz. Şeffaf, katılımcı, hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla çalışıyoruz. Kentimize eski dönemde 25 yılda kazandırılan yeşil alanı biz 5 yılda kazandırmış olacağız. Yeni yollar, yeni köprüler, altyapı hatları yapıyoruz. Teknoloji merkezleri, e-spor merkezleri, aile yaşam merkezleri, gençlik merkezleri açmaya da devam ediyoruz. Esnafın, öğrencinin, çiftçinin, dezavantajlı grupların yanında oluyoruz. Selde, yangında, depremde, afette, ülkemizde yaşanan her olumsuzlukta en önde yardıma koşuyoruz. Bu yönetim anlayışını sürdürerek, hiç kimseyi ayırt etmeden, kimseyi ötekileştirmeden, oy hesabı yapmadan Ankara’mıza inşallah bir dönem daha hizmet etmek istiyoruz. Burada gördüğünüz ağaçların tümü de yerlidir. Kooperatiflerden satın alıyoruz. İthal ağaçlara para vermiyoruz. Ve inşallah, 2024 seçimlerinin ardından yaza merhaba şenliğinde burada yine sizlerle birlikte, iç içe, omuz omuza vakit geçirmeye devam edeceğiz. Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir hale hep birlikte getireceğiz.”
LODUMLU REKREASYON ALANI’NA VATANDAŞLARDAN TAM NOTAçılış törenine katılan Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Murat Kandazoğlu, “Gerçekten güzel bir alan, güzel bir park olmuş. Hem başkentimize hem Çankaya halkına hayırlı olsun. Tabi ki bizi sevindiren içerisinde spor tesisinin olması, ayrı bir önem katıyor. Parkların daha anlamlı olabilmesi için içerisinde mutlaka spor tesisleri olması lazım. Çünkü orada gençlerimizin, çocuklarımızın kullanması, halkımızın orada gelip spor yapmaları açısından bu alanlara ihtiyaç olduğunu ifade ederdik. Bugün baktığımızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın bu anlayışı getirmiş olması, parkların içerisine spor tesisleri olması hakikaten çok kıymetli ve anlamlı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.