“Büyük Oyun”

Yıllardır devam eden, son defada Hamas’ın başlattığı, tüm Filistin halkının dahil olmak zorunda kaldığı İsrail- Filistin Savaşı devam ediyor.
Savaş’ta ki gelişmeleri gördükçe Prof. Taha Niyazi Karaca’nın “Büyük Oyun” isimli kitabı aklıma geliyor. Kitapta İngiltere Başbakanı Glodstone’nin Osmanlı Devletini yıkma planları anlatılır.
Devam eden savaş İsrail ve yandaşlarının, Hamas’ın saldırısını da bahane ederek Siyonist düşünceleri gereği Filistinlileri vatanlarından süpürüp atma savaşıdır.
 İsrail 1948 den bu yana bu topraklardan Filistinlileri göndermek, bu toprağa sahip olmak için insanlık dışı eylemler yapıyorlar. Filistinlileri vatanlarından sürüp kendilerine alan açmayı ve topraklarını genişletmeyi düşünüyorlar. İlk hedef Filistin daha sonra da günün koşullarına göre planlarında olan devam eder veya uygun olana geçilir.
 Amerika’da İsrail’e destek olmak adına bölgede Kürt devleti kurdurmak için senelerdir çabalamıyor mu?
Devam eden savaşta baş hedef Gazze’nin seçilmesi de Filistin’in en büyük yerleşim yerlerinden biri olması ve Mısır’la bağlantısının olmasındandır. Zaten Gazze 2007 yılından bu tarafa etrafı çevrili, kontrol altında tutulmaktadır.
 Bu açıklamalardan sonra beyin fırtınası yapmak isterim.
-Filistin’in silahlı örgütlerinden Hamas, İsrail’e karşı planlı bir saldırı yapıyor. Füzelerle ve Paramotorlarla İsrail’i vuruyor, Demir Kubbe dedikleri savunma kalkanını aşıyor, sınırı geçip İsrail’e ve İsraillilere saldırı yapıyor.(görünen bu). Hamas’ın saldıracağından İsrail ve dünya çapında üne sahip istihbarat teşkilatı olan Mossad haberdar değil. CİA haberdar değil. Mısır istihbaratı haberdar oluyor ve İsrail’e bildiriyor. (öyle söyleniyor)
-Saldırıdan haberdar edildiği söylenen İsrail hiç tedbir almıyor. Peki, Hamas’ın böyle bir eylem yapacağından Filistin yönetiminin haberi var mı? (Yok ki hiçbir tedbir alınmamış.(Öyle görünüyor)
-Hamas saldırısını yapıyor, gafil avlandığı düşünülen İsrail kendini toparlayıp saldırıya geçiyor. Yoldaşı, destekçisi, İsrail’in varlığı ve birliği üzerine politika takip eden Amerika ve İngiltere olay yerine damlıyorlar. ABD iki Uçak gemisi gönderiyor.
 Her uçak gemisinde 150 li kadar son model, güçlü savaş uçakları var. İki gemide 300 savaş uçağı eder. Binlerce de askeri var. Binlerle ifade edilen asker, 300 son model savaş uçağı ve yanında İngiltere ile küçücük Filistin’e karşımı tedbirli oluyorlar? (öyle görünüyor veya öyle gösteriyorlar.)
-ABD Dışişleri Bakanı yüzündeki maskeyi bir kenara bırakıp, Dışişleri bakanı olarak gelmemdim bir Yahudi olarak destek vermeye geldim! Diyor.
-ABD Başkanı çoğunluğu çocuk olmak üzere yüzlerce kişiyi hastanede vurarak katleden İsrail’e, Başbakan Netenyahu’ya sarılarak tebrik ediyor.
 O zaman şu soruların cevabı olmak zorunda.
– Son olayda Hamas’ın amacı neydi? ABD’nin amacı nedir? İlk anlarda teşvik eden İran’ın amacı nedir?
-Elindeki varların kıymetinden habersiz, duyarsız Arap ülkeleri ne düşünüyor, neden sessizler?
-On defa düşünüp bir defa konuşması gereken liderler neden duygularıyla hareket ediyorlar?
Cevaplarını düşünmekte yarar var diye düşünüyorum.