Her şey iyi gidiyor

Gençlerbirliği Sportif Direktörü Emrah Yıldız ve Teknik Direktör Sinan Kaloğlu Ankara spor basını ile bir araya geldi. Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri içerisinde yer alan Wonders Event & Wedding’te gerçekleştirilen toplantıda takım hakkında bilgiler veren teknik direktör Sinan Kaloğlu, hem kendilerini hem de rakipleri iyi analiz ederek iyi sonuçlar aldıklarını, ligi iyi bir yerde tamamlamak için çalışmalar devam ettiklerini belirtti.
‘HER ŞEY BİZİM ADIMIZA İYİ GİDİYOR’Kaloğlu, “Takımın içindeki  rekabet, sevgi  ve  adalet motiveyle de birleşince biz iyi sonuçlar almaya devam edeceğiz. Kalan dokuz maçta da alabileceğimiz en yüksek puanlarla play off grubunun için de hatta daha da yukarılarda olmayı istiyoruz” diye konuştu.  Teknik direktör Sinan Kaloğlu ligde geçen ilk sekiz haftaya bakıldığında iyi puanlar aldıklarını ifade ederek, “Her şey bizim adımıza iyi gidiyor” dedi.
Kaloğlu, “Sizleri burada görmekten mutluyum. Bizler bir geminin içindeyiz. Hep birlikte bu gemiyi yüzdürüyoruz. Sizler de bizler gibi futbolun emekçilerisiniz o yüzden sizlerle bir arada olmaktan mutluyuz.  Ligde geçen sekiz haftaya baktığımızda oynadığımız futbol, geldiğimiz nokta, fikstüre göre aldığımız puanlar bana göre iyi puanlar. O yüzden futbolcularımın ilk sekiz haftada gösterdiği mücadele, hırs aldıkları puanlar özellikle de biliyorsunuz  ilk sekiz takımın 5-6 ile oynadık fikstür gereği play off  grubunun içinde olup şampiyonluğa oynayan takımlarla oynadık. Buradan da çoğu maçtan iyi bir şekilde kayıpsız ayrıldık. Her şey bizim adımıza iyi gidiyor. Geliştirmemiz gereken yerler  de oluyor. Olacak da zaten. İlk sekiz haftaya baktığımızda iyi bir puan, iyi bir mücadele ortaya koyduk. Diğer takımlara göre biz dezavantajlı başladık. Biliyorsunuz geçen sezon zorlu bir süreç geçirdik. Ardından çok değeri başkanımız Niyazi Akdaş birçok konuda yalnız kaldı ve bir seçim süreci oldu. Tam da  transfer dönemine denk gelen o seçim sürecinde biz o dönemi çok iyi atlattık. Geçen sezon 18-19 kiralık ve yabancı oyuncu kadromuzdan ayrıldı. Biz bu sezon 13 oyuncu transfer ettik. Geçen sezondan da kadromuzda kalanlarla birlikte bir takım oluşturduk.  Burada Emrah Bey’in de özverili çalışması oldu. Birçok oyuncuyu iletişimde tutarak seçim sürecini yansıtmamaya çalıştık. Haliyle kafamızda düşündüğümüz oyuncuları bireysel iletişimle, açık kanallarla tuttuk. Kulübümüzün içinde bulunduğu bütçeye göre burada Niyazi Başkana teşekkür ediyorum. İyi ki var. Gerçekten bu kulüp için çok değerli bir insan. Cebinden çok paralar verdi ve vermeye de devam ediyor. Gerçek bir Gençlerbirlikli. Burada hem ona hem yönetim kurulundaki tüm dostlarımıza fedakarlıkları için teşekkür ediyorum. Sonuçta kulübümüzün bütçesine uygun oyuncuları kazandırmaya çalıştık. Zaman zaman kazandırdık, zaman zaman kazandıramadığımız oyuncular oldu. Biz yeni bir takım kurduk. Baktığımızda uyum sürecinin kolay olmayacağı 18-19 oyuncunun gidip yerine 13 – 14 -15  oyuncunun geldiği  bir yapıyı kurmak kolay olmadı. Değişik bir dizilişle oynatmayı düşündüm takımı. Biz ilk başta 3’lü sistemle lige başladık. Savunma anlamında da bunun mükafatını aldık. Zorlu rakiplere karşı ilk dört maçta sadece bir gol yedik. Kısmen bazı maçlarda pozisyon verdiğimiz anlar oldu. Orada da oyuncularımız gereken mücadeleyi gösterdiler. Yeni oluşan bir takım olmamıza rağmen iyi rakiplere karşı lige iyi bir giriş yaptık.
Sonucunda Eyüp maçı bizim için biraz üzücü oldu ama oyun anlamında beni mutlu etti. Beni tatmin etti. Çünkü oyun anlamında gerçekten iyi oynadık. Bizim maça kadar lider gelen Eyüp, rakiplerine hep 3. Bölgede onların yarı sahasında oynayan bir görüntü vermişti. Ama bizim maçta  böyle bir görüntüye izin vermedik.  Ama bizim için şanssız bir maç oldu açıkçası. Sonraki Bandırma maçı da bizim için üzücü oldu. İki kırmızı kartla oyuncumuz atıldı. İyi bir rakibe karşı 9 kişi kalmak kolay olmadı. Bu iki maç  bizi biraz üzdü. Ama futbolun içinde bunlar var. Tekrar toparlanmasını bildik. Takım olarak iyi bir takımız. İyi bir aile havamız var. Haliyle bu da hem Manisa maçına yansıdı kaçırdığımız pozisyonları değerlendirebilseydik Manisa maçını da kazanmış olurduk. Sonrasında da Urfa galibiyeti ile tekrar ivmelenmemiz başladı” diye konuştu.
REKABET VE SEVGİ ORTAMI İYİ SONUÇ GETİRİYORTakımın içindeki rekabet ve sevgi ortamının iyi sonuçlar alınmasına neden olduğuna vurgu yapan Kaloğlu;  “İstatistik olarak baktığımızda ilk sekiz maç, ligin en çok top kapan ve en çok pas arası veren ikinci takımıyız. Top kayıplarında da en çabuk topu kapan da üçüncü takımız. Tabii ki şöyle de bir durum var; ben ve ekibim herkese şans veriyoruz. Geçen sezon da  son 7 maçta 23 oyuncu en kritik maçlarda forma şansı buldu. Bu takımın içinde rekabeti getiriyor. Adalete biraz daha önem verdiğim için kim daha iyiyse, şansını kim kullanıyorsa o alıyor formayı. Bu sekiz maçta da 22 futbolcu forma şansı buldu. Lig uzun daha da bulacak zaten. Kupa maçları var. Cezalılar olacak, sakatlılar olacak. Takımın içindeki bu rekabet, bu sevgi  ve  adalet motiveyle de birleşince biz iyi sonuçlar almaya devam edeceğiz. Stratejik olarak her hafta ayrı ayrı gidiyoruz. Rakiplerimizi iyi analiz ediyoruz. Ama önce kendimizi iyi analiz ediyoruz. Kendimizi analiz ettikten sonra kendimizin neresini, hangi bölgemizi neyi geliştirebileceğimizi analiz ediyoruz. Sonra rakiplerimizi ve buna göre bir strateji belirliyoruz. Haftadan haftaya stratejimiz değişiyor. Hatta haftadan haftaya dizilişimiz de değişiyor. Bunlar pek dışarıdan görünmeyebilir ama biz kendimize göre ve rakiplerimize göre hafta hafta hareket ediyoruz. Bugüne kadar da bunu iyi yaptık. İnşallah dokuz maç kaldı. Bu dokuz maçta da alabileceğimiz en yüksek puanlarla play off grubunun için de hatta daha da yukarılarda olmayı istiyoruz” diye konuştu.
KALOĞLU: PROGRAMIMIZI TSYD KUPASI MAÇINA GÖRE YAPMIŞTIKKaloğlu üç kez tarih belirlenip ertelenen geleneksel  TSYD Ankara Şubesi Turnuvası’nın MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’nun oynamak istememesi üzerine bir kez daha ertelenmesi ile ilgili olarak sorulan soruya;
“ Biz de planlarımızı bu maçı oynamak için yapmıştık. Bizimle hazırlık maçı oynamak isteyen başka takımlar da vardı. Ama biz programımızı TSYD Ankara Şubesi Turnuvası maçını oynamak için yapmıştı. Bizim için de sürpriz oldu. Ama sorun değil biz kendi aramızda da bir hazırlık maçı yaptık. Bu tip durumlar olabiliyor futbolun içinde. Emre hocayı yakından da tanıyorum arkadaşımdır ‘Alt ligden bir takımla hazırlık maçı yapmak istemiyoruz’  gibi bir cümle kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Bence kullanmamıştır diye düşünüyorum. Çünkü biz Altay’la da geçen sene Emre hoca Başakşehir’in hocasıydı. Ben de Altay’ın hocasıydım. Hazırlık maçı yapmıştık. Detayını bilmiyorum. Bana söylenen sahanın bakımıyla ilgili bir durumdu. Açıkçası böyle olduğuna da inanıyorum” ifadelerini kullandı.
100. YIL İLE İLGİLİ PROGRAM  OLACAK MI?Sportif Direktör Emrah Yıldız ise TSYD Ankara Şubesi Turnuvası maçını oynamak için hem TFF’ye hem de TSYD’ye verdiklerini, MKE Ankaragücü kulübünün de önce oynamak istediklerini, teknik direktör değişikliği sonrası iptal edildiğini söylediklerini belirterek. Karara saygı duyulması gerektiğini söyledi.
Cumhuriyetle yaşıt Gençlerbirliği’nin de 100. Yılı dolayısıyla ilgili bir program olup olmadığı yönündeki soruya da Emrah Yıldız, kulüp yönetiminin 100. yıl ile ilgili çalışmaları olduğunu çalışmalar netleşince kulüp yönetiminin gerekli açıklamayı yapacağını ifade etti.