Sivil toplum kuruluşlarından Filistin’e destek

Ankara’da Kocatepe Caminde sivil toplum kuruluşları tarafından kılınan cenaze namazı sonrasında Sıhhıye Abdi İpekçi Parkında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada İsrail kınanırken Filistin’e destek mesajı verildi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ise Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde İsrail’in Filistin’e saldırılarında yaşamını yitirenler için okunan selanın ardından öğle namazını kıldırdı. Erbaş “Ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler, ülkeler de bunu destekliyor” dedi.
Daha sonra açıklama yapan Erbaş, Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Filistin topraklarında büyük bir zulmün işlendiğini söyledi. İsrail’in, insanlık tarihinin görmediği derecede bebek, kadın, çocuk ve masum katlettiğini belirten Erbaş, “Dünya buna seyirci kalmaktadır. İnsan olanlar, vicdanı olanlar nasıl uyuyorlar? Müslüman ülkeler, yetkililer nasıl rahat uyuyorlar? Bunu anlamak mümkün değil” dedi.
İsrail’in soykırıma son vermesi çağrısında bulunan Erbaş, “Son günlerde İsrail’in Filistin üzerinde yaptığı katliam, soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor. Ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler, ülkeler de bunu destekliyor. Filistinlilerin yanında olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Peygamberler şehri Kudüs, Müslümanların kalbi gibidir. Mescid-i Aksa miraç peygamberi Hazreti Muhammed’in tüm Müslümanlara emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak bütün Müslümanların vazifesidir” diye konuştu.