‘Kafaları kuma gömmenin zamanı artık geçmiştir’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akşener, İsrail Filistin savaşına ilişkin tüm dünyaya seslenerek “Kafaları kuma gömmenin zamanı artık geçmiştir” ifadesini kullandı. Artan geçim sıkıntısını da gündemine alan Akşener, “Ekonominin gündemi değişmiyor ama üzerimizde yarattığı yıkım, her gün büyüyor, derinleşiyor. Geçim sıkıntısı, her gün daha da artarak büyüyor” dedi. Akşener ayrıca sosyal medyada ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ niteliğinde paylaşımlar yaptığı tespit edilen Ajans Muhbir editörü Serkan Kafkas ile partisinin hukukçularının yakınen ilgilendiğini belirtti.
Netenyanu yargılanmalı diyen Akşener, “Hitler canisinin, Kristal Gece Komplosu’nun, mağduru olan bir halkın lideri bugün çıkmış, yeni bir kristal gecenin, faili olmuştur. Önce çıktılar ‘Hastaneyi Hamas bombaladı, biz yapmadık’ dediler. Kimse bu yalana inanmayınca bu sefer de ‘İslami Cihad Örgütü’nün attığı füze, yolunu şaşırdı’ diyecek kadar alçaldılar. Bu saatten sonra, katil Netenyahu için, söylenecek hiçbir söz kalmamıştır. O, 21’inci yüzyılın, yeni Hitler’idir. Holokost’u yaşamış bir halkın, yüz karasıdır. Zaman farklı, zihniyet aynı zihniyettir. Ve derhal yargılanmalıdır. Bölgemiz ve 21’inci yüzyılın dünyası bu katıksız barbarlığa, daha fazla sessiz kalamaz. Medeni değerleri savunduğunu iddia eden her ülke her uluslararası örgüt, her insan bu vahşete karşı, tutum almalıdır. Yoksa, savunduğunu iddia ettiği değerleri, inkar etmiş olur. Dün, Hitler’in Çekoslovakya’yı işgaline ses çıkarmayan, Rusya, Fransa ve İngiltere yönetimleri nasıl ki, halklarının, acı bedeller ödemesine sebep oldularsa bugün de bu zıvanadan çıkmış faşiste, dur diyemeyen bir dünya, yeni ve ağır bedeller ödeyecektir” dedi.
KAFALARI KUMA GÖMMENİN VAKTİ GEÇTİİsrail Filistin Savaşı için tüm dünyaya, bir çağrıda bulunan Akşener, “Kafaları kuma gömmenin zamanı, artık geçmiştir. İçinde Filistinlileri barındırmayan, demokrasi ahkamları üzerinden, mağduriyet üretme çabalarının vadesi, artık dolmuştur. Dünkü büyük soykırımın, acıları üzerinden, bugünün terörünü, aklama ikiyüzlülüğü de artık bayatlamıştır. Vakit artık, çok geç olmadan, bu gidişata dur deme vaktidir. Vakit artık, sağduyu ve vicdanı, hakim kılma vaktidir. Vakit artık, vahşete son verip, adaletin ve hukukun önünü açma vaktidir” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLARIMIZ DERİNLEŞEN YOKSULLUĞU DAHA FAZLA HİSSEDİYORİktidara ekonomi üzerinden yüklenen Akşener, “Her gün, yeni bir olayı, ya da yeni bir açıklamayı tartışıyoruz. Her gün, yeni polemiklere maruz kalıyoruz. Ama bir konu var ki, aslında hiç değişmiyor. Ve iktidar da nedense, hiç bu konuya girmiyor, giremiyor. O konuda da elbette ekonomi. Ekonominin gündemi değişmiyor ama üzerimizde yarattığı yıkım, her gün büyüyor, derinleşiyor. Geçim sıkıntısı, her gün daha da artarak büyüyor. ‘Ekmek, aslanın ağzında yatar, midesinde biter’ derlermiş. Ama artık o aslan, ağzı da, midesi de boş geziyor. Enflasyon ve hayat pahalılığı, ülkemizdeki ailelerin, her bir ferdini, ayrı ayrı etkiliyor. Özellikle çocuklarımız, derinleşen yoksulluğu, daha fazla hissediyor. Çünkü okullar açıldı. Bir yandan, kitap, defter masrafları diğer yandan da, giyim, kuşam, servis masrafları derken ailelerimiz günden güne, çıkmaza sürükleniyor” diye konuştu.
ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI“Temmuz ayında, büyük gürültüyle yapılan maaş zamları, eriyip gitti” diyen Akşener şöyle devam etti: “Kış, kapıya dayandı. Artan fiyatların yanına, bir de, ısınma masrafları eklenecek. Üstelik dünya yine, savaşla karşı karşıya. Yani bu ne demek? Bu, enerji fiyatları, daha da artacak demek. Hızla yükselen enerji fiyatları da, bizim için, hem zam, hem de cari açık demek. Biliyorsunuz, daha yeni, motorine, 2 lira 23 kuruş zam geldi. Tabii ki sırada, benzin zammı var. Seçim öncesi verilen müjdeler, yapılan açılışlar, söylenen büyük sözler, hala hafızamızda. Ama ne hikmetse, maalesef milletimizin payına, zamdan başka bir şey düşmüyor. Emeklimizin, asgari ücretlimizin aldığı maaş, açlık sınırının altında kaldı. Çalışan nüfusumuzun, neredeyse yarısı, asgari ücretli. Yani çalışanlarımızın neredeyse yarısı, açlık sınırının altında yaşamaya, mahkûm edildi. Milletimiz âdeta, can çekişiyor. Ama iktidar, kendi elleriyle sebep oldukları enflasyon için bile, faturayı yine, milletimize kesiyor.”
Grup konuşması sonrasında basın mensuplarının Sinan Aygün, Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu ile Togo Kulelerinde görüştüğü ve Aygün’e belediye başkan adaylığı teklifi götürdüğü iddialarına ilişkin sorusuna tepki gösterdi. Soruyu ‘Saygısızlık’ olarak nitelendiren Akşener, “Basın mensuplarımızın iznini almadığım için hepinizden özür dilerim. Bundan sonra görüştüğüm her kişi için acaba izin veriyor musunuz? diye soracağım size. Ne kadar büyük saygısızlık. Büyük saygısızlık. Gizli görüşme yok, bir şey yok” ifadesini kullandı.