Tedbir alınmazsa doğum değil ölüm oranları konuşulur

Eko sistemde meydana gelen değişikliğin ekonomiden sağlığa kadar birçok alanda hayatımızı etkileyeceğine dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Eko sistem değişiklikleri yeni pandemilerin zoonoz hastalıkların önünü açacaktır.  Zoonoz hastalık dediğimiz önce hayvanlarda ortaya çıkan sonrasında ise mutasyon geçirerek insanlara geçen hastalıklar covid-19 gibi. Virüslerin optimal yaşama sıcaklıkları var ve bazı virüsler küresel ısınma ile birlikte yayılmaya başlayacak. Mesela Hindistan’da Nipah Virüsü, Bangladeş’te Dang Virüsü gibi bölgesel hastalıklar yayılıyor. Endemik olgular ama bunlar hızla artacaktır. Öyle ki iklim değişikliğiyle belki 3 pandemiyi aynı anda yaşayacağız. Dünya şu anda 3 pandemi ile baş edebilecek durumda değil onun için de o günler gelmeden önlemler alınmalı” diye konuştu.
Dünyanın salgın hastalıkları önlemek için daha geç kalmadan tedbir alması gerektiğinin altını çizen Bulut, “Eko sistem kırılmaları ile dünya şu anda baş edebilecek durumda değil. Çok ciddi önlemler alınması gerekir. En azından salgın hastalıklar açısından dünyanın bir fon oluşturarak fakir ülkelere de aşı ulaştıracak şekilde aşı patentlerini anonimleştirmesi gerekiyor. Eğer aşı patentleri anonimleştirilmezse Covid-19’da olduğu gibi sorunlar yaşanacaktır. Salgın ortaya çıkalı 3 yılı geride bırakmamıza rağmen halen yeni varyantlar çıkıyor. Niye, çünkü Gana’da yüzde 5 nüfus aşılanabilmiş, Bangladeş’de yüzde 35 nüfus aşılanmış. Bu aşılama oranı düşük olan ülkelerde yeni varyantlar, mutasyonlar ortaya çıkıyor. Aşı şirketleri de bunu kapitalist sistemde para olarak gördüğü için yani parasal çıkarlar ile aşıları belirli ülkelere öncelikli veya para ile satıyorlar. Yeni varyantların çıkması ise yine işlerine geliyor. Çünkü yeni aşı demek yeni gelir demek. Bu düzeni değiştirecek olan ise Birleşmiş Milletler” ifadelerini kullandı.
Aşı patentlerinin anonimleştirilmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Bulut, “Pandemi ortaya çıkar çıkmaz aşı çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması ve bu aşının patentinin anonimleştirilmesi elzem bir durum. Salgının önlenmesi için tüm insanlar en kısa zamanda aşıya ulaşabilmeli. Aksi taktirde şu an nüfus artışı oranlarından söz ediyorsak 15 yıl sonra da ölüm oranlarından söz etmeye başlayacağız. Bu yönde ilerlenmesi için de birtakım çalışmalar olduğu zaten medyada sık sık görülen haberler arasında. ‘Kudretli’ olarak nitelendirilen bir takım kişiler dünya nüfusun şu anda çok fazla olduğunu ve bu nüfusun azaltılması gerektiğini çekinmeden söylüyorlar” söyleminde bulundu.
2035 eko sistem açısından çok büyük bir kırılma noktası olacağına dikkat çeken Bulut, “2035 yılı eko sistemin kırılmasında dönüm noktası olabilir. Eğer önlemler alınmazsa açlıklar, salgınlar, göçler ve ölümler dünyanın kaderi olacaktır. Gelecek bilimciler sürekli uyarılarda bulunuyor bu konu ile ilgili. Bu bilimsel bir araştırma yani komplo teorisi değil. O yüzden bugünden tedbirlerimizi almamız gerekiyor. İnsanlığın onuruna yakışır ve bütün insanlara yaşam şansı veren bir dünya yaratmamız gerekli” dedi.