100. yıl CKM açılıyor

Etimesgut Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 100. Yılına ithafen yapılan 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi (CKM) Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 104. yıldönümünde hizmete açılıyor.
Altay Mahallesi’nde yer alan saat 14.30 yapılacak törenle hizmete girecek. Açılışa özel Devlet Tiyatroları’nın Yüz Yıllık Destan: Ateş” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek.
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel açılışa tüm başkentlileri davet etti. Merkezle ilgili bilgi veren Demirel, “Ankara’mızın en büyük sahnesini kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tiyatro salonu fuaye alanı, kütüphanesi, eğitim birimleri ve peyzaj alanlarıyla örnek bir tesisi, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 104. Yılı olan 27 Aralık’ta açmak heyecanımızı daha da artırıyor ” dedi.
MERKEZİN ÖZELLİKLERİ NELER?Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat öncesi ve sonrasıyla her bir metre karesinde büyük emek olan 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezimizi Altay Mahallemizde, yaklaşık 15 bin metre kare alan üzerine inşa edildi. 4 katlı olan ve 12 bin metre kare inşaat alanına sahip merkez göz alıcı mimarisiyle dikkat çekiyor. Devlet Tiyatrolarımızın görüş ve önerileri de alınarak yapılan tiyatro salonu, 600 metre kare sahne büyüklüğüyle Ankara’daki diğer sahnelere fark atıyor. 21 metre sofita sahne yüksekliği ve 21 dekorun otomatik olarak değiştirilebilmesi, sahneyi daha da özel kılıyor.750 kişilik seyirci kapasitesine sahip merkezde oyuncular için 9 prova odası hizmet veriyor. Merkezde tiyatro salonunun yanı sıra diğer etkinlikler için de donatılar yer alıyor. 750 kişilik bin metrekare büyüklüğünde fuaye alanı, 175 kişilik 2 adet çok amaçlı salon bulunuyor. 7’den 70’e herkes için tam bir yaşam alanı olarak planlanan 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 600 kişilik tam donanımlı kütüphane, Beledimizin meslek ve beceri kursları için etiSEM alanları yer alıyor. 10 bin metrekare özel peyzaj alanının kazandırıldığı merkez, gece ve gündüz görüntüsüyle Ankara’nın yeni simge yapıları arasında gösteriliyor. Merkezin girişindeki 8 metre büyüklüğündeki Atatürk Heykeli Merkezimizin en özel alanını oluşturuyor. 100.Yıl Cumhuriyet Kültür Merkezimiz ilçemize, Ankara’mıza ülkemize hayırlı olsun.