Baltımore’da ‘Deneysel Sanat’

‘Deney’ sergisi, geleneksel ile dijital arasında sıkışmış toplumda, alışılmadık ortamların cesurca keşfine ve izleyici davranışları üzerindeki etkisine odaklanarak sanat sahnesini sarsmaya hazırlanıyor. Erhan Us tarafından düşünceyi provoke etmek ve konuşmayı teşvik etmek için kürate edilen ‘The Experiment’, çağdaş sanatın sınırlarını zorlayarak izleyicileri kurulmuş normları sorgulamaya ve yaratıcılığı yeni ve beklenmedik yollarla keşfetmeye davet ediyor.
Geleneksel okuma alışkanlıklarının dijital tüketim peyzajının sürekli değişen bir dünyada sergi, Brechtyen rahatsızlık kavramını benimseyerek izleyicilerin algılarını sorgulamaya ve sergilenen eserlerle daha derin bir bağlantı kurmaya teşvik ediyor. ‘The Experiment’, hem ana akım alışkanlıklara saldırarak hem de onları manipüle ederek, geleneksel yorumlama modlarını aşan dinamik bir deneyim yaratıyor. Kavramsal sanatçı/küratör Erhan Us, “İzleyicilere ‘The Experiment’i sunmaktan ziyade onları sergi deneyimi içinde görmekten, deneysel içerik, bağlam ve malzemeler arasında bildikleri ama kabullenemedikleri eserlerle yüzleşme haline şahitlik etmekten heyecan duyuyoruz” diyor. “Sergi, kavramsal sanat ve soyut ile sınırları olan, deneysel sanat alanı kapsamında, tanımlanan çerçevelerin dışına çıkışa odaklanıyor. Ana akımın hem var olduğu hem de hiç keşfedilmediği bir bölgeye.”
“The Experiment” sadece bir sergi değil; değişim için bir katalizör. İzleyicileri sanatlarıyla olan ilişkilerini yeniden değerlendirmeye ve sanatın dönüştürücü gücünü çeşitli malzemeler ve sanatçılar Ariana Leon, Bobbie Waugaman, Grusha Sabharwal, Hedy Ward, Jalón Ashley, Lily Raines, Meg Clerc, Teddi Kabler, William Okaily tarafından kullanılan farklı disiplinler aracılığıyla benimsemeye davet ediyor.
11 Mart’a kadar izleyiciye açık olan sergi, Night Owl Gallery’de, aynı zamanda Us’un başkanlık görevini üstlendiği Maryland Institute College of Art – Experimental Art Society ev sahipliğinde gerçekleşiyor.