Emekliler alanlarda hak aradı

CHP, Ankara’da “Büyük Emekli Mitingi” düzenledi. Türkiye’nin farklı noktalarından Tandoğan meydanına gelen emekliler, haklarını talep etti. Türkiye’nin dört bir yanından binlerce emekli, CHP’nin Tandoğan’da düzenlediği Büyük Emekli Mitingi’nde bir araya geldi. Taleplerini dile getiren emekliler, “Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı”, “Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz” yazılı pankartlar ve dövizler taşıdı.Mitingde konuşan CHP Lideri Özgür Özel, emeklilerin sorunlarını çözmek için iktidara önerilerde bulundu. Mitinge KESK, DİSK ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonları destek verdi.
Özel’in sözlerinden satır başları şöyle:
BİR EMEKLİ MAAŞINA SİZLERİ MECBUR EDENE YAZIKLAR OLSUN“Biz bu yılın başında açıklanan emekli maaşları yaklaşan felaketi gösteriyordu. 19 Ocak günü CHP’nin genel merkezinde 100 kişi beraberdik. Konuştuk, dertleştik. O gün sizlere söz verdim. Dedim ki her konuşmada bu adaletsizliği dile getireceğim. 105 meydanda kürsüye çıktım. Mikrofonu elime aldım. Emeklilerin derdini sorununu dile getirdim. Biz o meydanlarda sizlerle birlikte Türkiye İttifakı’nı kurduk. Kendi meselenize sahip çıktınız. Bütün Türkiye sizleri duydu, konuştu. İşte bugün iğne atsan yere düşmüyorsa sizlerin sayesinde. Hoş geldiniz, hoş geldiniz, hoş geldiniz. Dünyanın en acıklı şarkısını nasıl söylüyorlar. 10 bin lirayı duyuyor musunuz. Dünyanın en büyük korusunun söylediği en acıklı şarkıdır bu. Biz bundan sonra emeklinin sorununu çözmezseniz meydanlar bizimdir sokaklar bizimdir. Bu sesi ya duyacaklar ya da söz verdiğim gibi mutlaka duyuracağım. Hakkınızı söke söke alacağım. Bu iktidar 2024 yılının emekli yılı ilan etti. 1 Ocak’ta verilecek maaşı 10 bin lira diye belirttiler. İngilizceye Almancaya tercümesi olmayan bir emekli maaşına sizleri mecbur edene yazıklar olsun.
EMEKLİ OLUNCA MAAŞ YARIYA İNİYORHans’ın yaşadığı hayatı Hasan’dan esirgeyenlere yazıklar olsun. Şimdi diyorlar ki yaz aylarında toplam kapasitesi 65 bin KYK yurdunu emekli misafirhanesi yapacaklarmış. Emekli ‘Açım’ diyor bu ‘Git tatil yap’ diyor. Hiçbiri gidemez çünkü emekliler yurtta kalma derdinde değil kirasını ödeme derdinde. Yazıklar olsun bu düzene. Değiştireceğiz bunu. Türkiye’nin dört bir yanına geldim. Size iki şeyden bahsettim. İlki bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Sizinle hiç ilişmese bugün 17 bin liradan 26 bin lira maaşınız olacaktı. 10 bin liraya düşürenlerden hesap soracağım. Bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi on bin lira iki buçuk altın almıyor. Her birinizin her ay 5.5 çeyrek altını alıp kaçan bir düzen var. Sesinizi duymazlarsa onlardan hesabı ilk sandıkta soracaksınız. Burada emeklilerin dışında bir de emekli olamayanlar var ve staj ve çıraklık mağdurları var. Aramızda mavi bereleri ile hepimiz için canlarını ortaya koyan emekli astsubaylar var. Astsubaylar emekli olamıyor. Çocuk okuyor, ev kira. Emekli olunca maaş yarıya iniyor. Emekli olamıyor. Yaşı dolduğunda da sefalete sürükleniyor.
Başımızda bir gulyabani var, IMF’nin hayaleti aramızda dolaşıyor. Mehmet Şimşek, gulyabanini al git buradan. Mehmet Şimşek, bu gulyabanini al, Saray’a götür. Emeklinin yakasından insin, birazcık da zenginlerden alsın. Sayın Erdoğan’a, Sayın Bahçeli’ye bir çağrıda bulunuyorum. 15 madde, 15’ini yapacağız, el birliğiyle yapacağız. Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız? En düşük emekli maaşı, asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. Emeklilerin kredi borçlarının faizleri bir sefere mahsus silinmeli ve borçları beş yıla yayılarak taksitlendirilmelidir. CHP iktidarının ilk seçim vaadini açıklıyorum. Bir an önce yasal düzenlemeler tamamlanıp emekli maaşı ilk önce asgari ücrete, 2 yıl sonra da 1,5 asgari ücrete çıkarılacaktır.”